Hızlı Okuma

Okuma ve Anlama Hızınızı en az iki kat Artırın

Hızlı Okuma Kursu

Özel Metotlarımızdan ve Bilgisayar Programlarımızdan Yararlanın

Hızlı Okuma Eğitimi

YÖKS, KPSS ve ALES’te Ekstra Süre Kazanın

Dikkat ve Konsantrasyon Seviyenizi Yükseltin

Hızlı Okuma Kursları

Hızlı Okuma PDF

Hızlı okuma basit anlamıyla dakikada okunan kelime sayısının arttırılmasıdır. Sıradan bir insan bir dakikada 200 civarında kelime okuyabiliyor. Bu rakam insan zihnini okuyabileceği kelime sayısının çok altında! Bu nedenle eğer kişiler kendilerini eğitebilirlerse dakikada 1300 kelimeye kadar okuma yapabiliyorlar.

Hızlı okuma yapabilmek için hızlı okuma PDF kaynakları, hızlı okuma programı ve hızlı okuma metinleri size yardımcı olacaktır. Ancak sadece hızlı okuma PDF metinleri okuyarak okumanızı tam anlamıyla hızlandıramazsınız. Bunun için hızlı okuma kurslarından destek almanız gereklidir. Sitemizde hızlı okuma teknikleri PDF şeklinde arma yaparak farklı ve orijinal kaynaklara ulaşabilirsiniz.

Hızlı Okuma PDF

Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?

Hızlı Okuma Egzersizleri

Hızlı okuma egzersizleri hızlı okuma çalışmalarının temelini oluşturur. Çünkü hızlı okumak için hem zihni hem de gözleri egzersizler vasıtası ile geliştirmek gereklidir. Yeterince hızlandırılmış bir göz çok daha fazla kelimeyi kısa sürede görebilir. Bu durum aktif görme alanı ile açıklanmaktadır.

Aktif görme alanı

Aktif görme alanı baktığımız yerdeki 3 santimetrelik anlamlandırılabilen alandır. Yani göz bir noktaya baktığında o noktadaki 3-4 santimetrelik alandaki kelimeleri hiç zorlanmadan düşünmeden görebilir ve okuyabilir. Eğer aktif görme alanı genişletilirse bu alan daha da genişleyerek tek bakışta daha fazla kelime görülebilir. Daha fazla kelime görmek daha hızlı okumak demektir.

Hızlı okuma testi

Hızlı okuma egzersizleri arasında gözleri hızlandırmak önemli yer tutar. Gözleri hızlandırmak için, okuma alıştırmaları yapılmalıdır. Bu alıştırma esnasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Ancak aşağıda belirttiğimiz çalışmalara başlamadan önce hızlı okuma testi yaparak test sonucunu kaydetmenizi tavsiye ederiz. Böylece başlangıç ve bitiş arasında doğru bir değerlendirme yapmanız mümkün olacaktır.

Hızlı okuma testi için sitemizden faydalanabilirsiniz. Ya da siz evinizde kendinize hızlı okuma testi uygulayabilirsiniz. Bunun için bir metni 1 dakika boyunca dikkatle okuyup kelimeleri sayınız. Ardından metni ne kadar anladığınızı belirleyiniz. Anlama oranı için başka birinden yardım alabilir, onun size soru sormasını sağlayabilirsiniz.

Satır başına geri dönmemek

Satırları okurken asla satır başına geri dönmemelisiniz. Çünkü satır başına anlamadığınız her kelime için döndüğünüzde okuma süreniz daha da uzar. Bu konuda kendinize söz vermeli ve o şekilde okuma yapmalısınız. Böylece bir süre sonra geri dönmeye ihtiyaç hissetmeyeceksiniz.

Gruplama yapmak

Hızlı okuma yaparken asla kelime kelime okumayın. Kelimeleri gruplayarak okuyun. 3-4 kelimeyi bir görmeye çalışın. Bir süre disiplinli çalıştıktan sonra kelimeleri daha 6’lı 7’li olarak gruplayın. İleri aşamalarda satırları ve iki üç satırı görmeye başlayacaksınız. Bu da okuma hızınızı müthiş derecede artıracaktır.

İçinden ya da dışından okumamak: Hızlı okumak için sesli okumamak gerektiğini herkes bilir. Ancak içinden okumak da okumayı yavaşlatır. Gözlerle okumak en doğrusudur. Gözlerle zihin arasındaki ilişki okumak için yeterlidir. Ek olarak kelimeleri zihinde dile getirmeye çalışmak sadece vaktinizi alacaktır. Hızlı okuma eğitimi verilirken en çok dikkat edilen şey göz zihin koordinasyonunun maksimum seviyeye çıkarılmasıdır.

Anahtar kelimeleri yakalamak

Bir metindeki kelimelerin hepsi önemli değildir. Hızlı okuma yaparken önemli kelimeleri hızlıca belgileyip onları unutmamak okumanızı hızlandırır. Paragrafların sonuç kısımları anahtar kelimelerle doludur. Pek çok kelime, anahtar kelimeleri desteklemek için kullanılır. Bu nedenle bu anahtar kelimeleri es geçmemek gereklidir.

Sütun taramak

Hızlı okumanın ileri aşamalarında gözleriniz ve zihniniz çok hızlandığında sütun okuma yapabilirsiniz. Burada yan yana kelimeleri değil alt alta çapraz veya sütun şeklinde görerek okuma yaparsınız. Bu yöntem giriş seviyesi okuyucular için uygun değildir.

Hızlı Okuma PDF

Anlayarak Okuma Çalışmaları

Anlayarak okumak, hızlı okumanın yarısıdır. Sadece kelimeleri hızlı okumak hızlı okuma yetkinliği vermez. Eğer okuduklarınızın en az %60’ını anlamamışsanız hızlı okuyamıyorsunuz demektir. Hızlı okumak için kelimeleri değil ana fikri öğrenmeniz gerekir. O metinde sorulması muhtemel sorulara cevap verebilmeniz gerekir. Bu yüzden okurken bir yandan da zihinde bir inşa süreci başlamalıdır. Bunu yapmak için de birtakım teknikler kullanılmaktadır. Bunlardan biraz bahsedelim.

5N1K: Metni okurken, metne kim, ne, nerede, nasıl, ne zaman, niçin soruları sorulur. Bu soruları hem okuyup hem sormanız şu an için mümkün olmayabilir. Ancak hızlı okuma dersleri sayesinde bir süre sonra okumanız hızlanacağı için soruları da zihninizde sorup yanıt alabileceksiniz. Bu sorular metin sonunda sorulabilecek soruları baştan yanıtlamanızı sağlayacaktır.

Eleştirel okuma: Okuma yaparken metin içinde geçen farklı yargıları, daha önce hiç duymadığınız farklı kavramları mutlaka kafanızda netleştirin. Diğer bilindik yargılar ve kavramlar çabuk unutulmaya müsaittir. Bu bakımdan fikirlerinize karşı bir yargı okuduysanız onu hemen belleğinize kaydetmelisiniz. Okuma yaparken sorgulama yapmalı, okuduklarınıza eleştirel yaklaşmalısınız.

İz taşı koyma: Eğer önemli bir belge okuyacaksanız. Okumadan önce elinize bir kurşun kalem alarak bir tarama yapabilir, önemli kelimelerin altına nokta koyabilirsiniz. Bu şekilde az sonra yapacağınız anlamlı okuma çalışmasına da hazırlık yapmış olursunuz.

Okuduklarınızla hikâye kurma: Simgeleştirme adı da verilen bu yöntemde okunanları hızlı bir biçimde hikayeye dönüştürebilirsiniz. Hikâye ne kadar saçma olursa o kadar akılda kalır. O bakımdan bu yöntem komik ya da garip de olsa çok işe yarayan bir yöntemdir. Bu yöntemde okunanlar asla unutulmaz. Yıllar geçse bile…

Hızlı Okumanın Diğer Faydaları

Hızlı okumak , kitapları hızlı bitirmenizi sağlar daha kısa sürelerde ders çalışmanıza katkı sağlar bilinen en temel faydaları bunlardır. Ancak hızlı okumanın çok farklı faydaları da bulunmaktadır.

Bunlar:

 • Sosyal hayatınıza vakit ayırmanızı sağlar. Çünkü okumalarınızı daha kısa sürede bitirmişsinizdir.
 • Analiz yeteneğiniz gelişir.
 • Hızlı düşünmenizi sağlar
 • Hayatta daha hızlı kararlar almanızı sağlar.
 • Çözümleme beceriniz artar.
 • Genel kültürünüz artar.
 • Kariyerinizde daha kolay yükselirsiniz.
 • Hızlı okumayı bir yetenek olarak titrinize eklersiniz.
 • Çabuk fark eder, daha çok şey görürsünüz.
 • Dikkat ve konsantrasyonunuz artar.
Hızlı Okuma Kursu

İletişim

0 212 951 04 14

Bilgi İstek Formu

Püf Noktası

Görselleştirerek Okuma

Okuduklarınızın düşünsel bir filme dönüştüğünü ve taslak olarak beyninize gönderildiğini hayal edin. Kelime gruplarını görsel olarak anlamlandıracak ve kavramsal haritasını beyninize göndereceksiniz. Bu eşsiz tekniği deneyerek daha hızlı öğreneceksiniz.

Hızlı Okuma Eğitimlerimize Katılan Gruplar

 • Yöneticiler
 • Çalışanlar
 • Uzmanlar
 • Avukatlar
 • Eğitimciler
 • Üniversite Öğrencileri
 • Lise Öğrencileri
 • İlköğretim Öğrencileri
 • Kitap Okuyucuları
 • ALES Hazırlık Öğrencileri
 • YÖKS Hazırlık Öğrencileri
 • Lise Sınavları Hazırlık Öğrencileri