Hızlı Okuma

Okuma ve Anlama Hızınızı en az iki kat Artırın

Hızlı Okuma Kursu

Özel Metotlarımızdan ve Bilgisayar Programlarımızdan Yararlanın

Hızlı Okuma Eğitimi

YÖKS, KPSS ve ALES’te Ekstra Süre Kazanın

Dikkat ve Konsantrasyon Seviyenizi Yükseltin

Hızlı Okuma Kursları

Hızlı Okuma Göz Egzersizleri

Zaman, hayatın en kıymetli şeyidir. Ne kadar verimli kullanırsanız o kadar çok yaşamış olursunuz. Her gün binlerce kitap basılıyor, okumamız gereken o kadar çok şey varken biz hala kelime kelime okuyoruz: Aslında bu, beynimize yaptığımız büyük bir haksızlık. Çünkü beynimiz, gözümüzden çok daha hızlı!

Hızlı Okuma Göz Egzersizleri

Yani yeterince hızlı okuyabilirsek, performansımız 10 katına kadar artabiliyor. 1 dakikada okuduğumuz kelime sayısını standartların üstüne çıkarmaya hızlı okuma diyoruz. Hızlı okumanın birincil kuralı da anlayarak okumaktır. Hem hızlı hem anlamlı okumak mümkündür.

Bunun için gözlerimizin yeterince hızlı ve tecrübeli olması gerekiyor. Bunun için hızlı okuma göz egzersizleri yapmamız şarttır. Hızlı okuma göz egzersizleri yapmak istiyorsanız sitemizde paylaştığımız egzersizleri takip edebilirsiniz. Ya da hızlı okuma göz egzersiz programıile hızlı okuma teknikleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Hızlı okuma göz egzersizleri indirerek hemen çalışmaya başlayabilirsiniz. Şimdi hızlı okuma göz egzersizleri nelerdir göz atalım.

Hızlı okuma göz egzersizleri 1 - Farklı yöne bakma

İlk egzersizimize başlamadan önce hızlı okuma testi yapmalısınız. Bunu yapma amacımız çalışmalara başlamadan önce hangi seviyede olduğumuzu bilmek içindir. Ardından göz kaslarımızı güçlendirmek, göz kaslarımı esnetmek ve bakış noktalarımızı geliştirmek için ilk göz egzersizimize başlıyoruz.

Bu egzersizde bir metronom kullanmamız gerekecek. Metronomun tiktaklarıyla paralel olarak gözlerimizi bakabildiğimiz en sağa doğru ardından bakabildiğimiz en sola doğru bakacağız.

Ardından en üste ve en alta bakacağız bu hızlı okuma egzersizlerini 30 saniyeden 4 defa yapacağız. 1 hafta uygulayacağımız hızlı okuma programı sayesinde gözlerimiz çok güçlenmiş olacak. Ancak hızlı okuma göz egzersizleri aksatılmadan her gün yapılmalıdır.

Hızlı okuma göz egzersizleri 2 – Gözle sekizgen çizme

Bu egzersizde ilk egzersizimizde olduğu gibi göz kaslarını güçlendirmeye yönelik bir çalışma, bu sefer gözlerinizle sekizgen çizmeniz gerekiyor. Her kenarı çizdikten sonra çok kısa bir süre beklemelisiniz (yaklaşık 0,25 saniye kadar) önce saat yönüne doğru ardından saat yönünü tersine doğru gözlerinizi çevirmelisiniz.

Aynı işlemi 2. kez tekrar etmelisiniz. Detaylar alttaki resimde net bir şekilde gösterilmiştir.

Hızlı Okuma Göz Egzersizleri

Hızlı okuma göz egzersizleri 3 – Göz Hızlandırma

Aşağıda paylaştığımız resmi kullanarak gözlerinizi hızlandırabilirsiniz. Resimde bulunan 4 köşedeki farklı figürleri sırayla takip ediniz. Her figürden sonra başka bir figüre geçiniz. Hep aynı sıra ile dolaşmayınız. Bu egzersizi günde en az 3 kere tekrar ediniz. Hızlı okuma göz egzersizleri’nin temel amacı gözleri hızlandırmaktır.

Hızlı Okuma Göz Egzersizleri

Hızlı okuma göz egzersizleri 4 – Göz Kaydırma

Bu teknikte, iki elimizin de başparmaklarını kaldırıp tamam işareti yapıyoruz. Gözlerimizle bir sağ elimizin başparmağına bir de sol elimizin başparmağına bakıyoruz. Böylece gözlerimizi hızlı bir şekilde sağdan sola, soldan sağa kaydırmış oluyoruz.

Bu egzersizi de günde 3 defa en az 2 dakika yapmalısınız. Bu süreyi ilerleyen zamanlarda daha da artırabilirsiniz.

Yukarıda saydığımız 4 farklı tekniği uygulamak için internette bol miktarda program bulunmaktadır. Hızlı okuma programı indirip gözlerinizi daha da güçlü hale getirebilirsiniz. Hızlı okuma göz egzersizleri indirmek için sitemizden faydalanabilirsiniz.

Başka bir yöntem de hızlı okuma göz egzersizleri videosu izlemektir. Bu şekilde hem görsel hafızanızı da işin içine katmış olursunuz.

Hızlı okuma göz egzersizlerinin faydaları

Hızlı okumanın temeli gözleri hızlandırmaktan geçmektedir. Bu nedenle disiplinli bir hızlı okuma egzersizi ile dakikada okuduğunuz kelime sayısını artırmanız mümkündür.

Gözlerimizin her hareketinde zihin işlem yapar. Her bakışta yeni bir kare beyne yollanır ve beyin bu kareyi işler. Ne kadar çok bakış atarsanız yani farklı kareler yollarsanız beyin o kadar çok işlem yapacak ve o kadar çok yorulacaktır. Gözlerimizi geliştirmemizin nedeni, bakış sayısını azaltmaktır. Çünkü gözlerimizin aktif görme alanı dediğimiz bir yetenekleri vardır.

Hızlı Okuma Göz Egzersizleri

“Aktif görme alanı”, tek bakışta gördüğümüz kelimelerin anlamlarının bilinmesidir. Yani insan tek bakışta 3 santimlik bir alanı anlamlı bir şekilde görebilir. Eğer, insan hızlı okuma göz egzersizleri ile kendini geliştirirse aktif görme alanı da genişler.

Böylece tek bakışta daha fazla alanı anlamlı bir şekilde görebilir. Bu da zihne binen yükün azaltılması demektir. Tıpkı bilgisayar işlemcisi gibi, beyinde daha az işlem yaptığında daha verimli çalışacaktır. Okuduğunu anlama oranı yükselecektir.

“Hızlı okuyunca okunanlar anlaşılmaz” şeklinde yanlış bir inanç vardır. Bu inancı ortadan kaldırmak için ciddi anlamda hızlı okuma eğitimi almak lazımdır. Ancak böyle yaparsanız bu inancın yanlış olduğunu gerçekten kavrayabilirsiniz. Hızlı okuma eğitimi alarak, hem sınavlarınıza daha az çalışarak daha yüksek notlar alırsınız hem de kariyerinizdeki basamakları çok hızlı atlarsınız. Okumayla ilgili bir işiniz varsa kendinize daha çok zaman ayırabilirsiniz.

Kısacası hızlı okuma kursları size bu anlamda çok şey katacaktır. Okuma yeteneklerinizle birlikte Analiz yetenekleriniz de gelişecektir. Başarılı bir iş hayatı için hızlı okuma yeteneğini kazanmanız son derece önemlidir. Bu nedenle hızlı okuma kursu almanız elzemdir. Hızlı okuma kursları hakkında detaylı bilgi almak için sitemizi inceleyebilirsiniz.

Hızlı Okuma Kursu

İletişim

0 212 951 04 14

Bilgi İstek Formu

Püf Noktası

Hızlı Sonuçlar

Muhtemelen siz de bu kadar hızlı sonuç aldığınıza şaşıracaksınız. Sadece kelimeleri gruplandırma tekniklerini öğrenmekle kalmayacaksınız. Ayrıca bu grupları anlamlı bir şekilde nasıl hızlı okuyacağınızı da özel egzersiz ve alıştırmalarla öğreneceksiniz.

Hızlı Okuma Eğitimlerimize Katılan Gruplar

 • Yöneticiler
 • Çalışanlar
 • Uzmanlar
 • Avukatlar
 • Eğitimciler
 • Üniversite Öğrencileri
 • Lise Öğrencileri
 • İlköğretim Öğrencileri
 • Kitap Okuyucuları
 • ALES Hazırlık Öğrencileri
 • YÖKS Hazırlık Öğrencileri
 • Lise Sınavları Hazırlık Öğrencileri