Hızlı Okuma

Okuma ve Anlama Hızınızı en az iki kat Artırın

Hızlı Okuma Kursu

Özel Metotlarımızdan ve Bilgisayar Programlarımızdan Yararlanın

Hızlı Okuma Eğitimi

YÖKS, KPSS ve ALES’te Ekstra Süre Kazanın

Dikkat ve Konsantrasyon Seviyenizi Yükseltin

Hızlı Okuma Kursları

Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?

Okumak ancak okunanların anlaşılabilmesiyle faydalı. Ne kadar hızlı okuduğunuzda çok okuduğunuzun ne kadarını anlayabildiğiniz çok daha önemli. Çünkü istek ve ihtiyaçlarınızı karşılamayan bir okuma harflerin, kelimelerin üzerinde göz gezdirmekten öteye geçemez.

Yazının bulunuşundan bu yana belki de çağımızdaki kadar yoğun okuma gereksinimi hiçbir zaman olmadı. Yenilikçi teknolojiler bilginin üretiminden çok daha hızlı ve kolayca yayılabilmesine, paylaşılabilmesine imkan sağlıyor. Gerek günlük yaşamda, gerekse iş hayatında çok daha fazla bilgi ve belgenin okunması anlaşılması gerekliliği zamanın tüm bu okumalar için yetmemesine neden oluyor. Durum böyle olunca hem okuma hızının hem de okunanların çok daha hızlı bir şekilde özümsenmesi anlaşılması da büyük önem taşımakta.

Hızlı ve Anlayarak Okuma

Anlayarak hızlı okuma olarak adlandırdığımız, artık bir ayrıcalıktan çıkıp gereksinim halini alan, çok daha kısa sürede çok daha fazla ve anlayarak okuma, hemen hepimizin ihtiyacı.

Hem yaşam kalitemizin daha üst seviyeye ulaşabilmesi hem de eğitim hayatında, iş hayatında daha başarılı olabilmenin de yolu anlayarak okuma teknikleri kullanmamızı zorunlu hale getiriyor. Peki anlayarak hızlı okuma teknikleri nelerdir, bu yazımızda bu soruyu konu edindik.

Hızlı Ve Anlayarak Okuma Teknikleri

Anlayarak hızlı okuma teknikleri nelerdir , nasıl anlayarak hızlı okuyabiliriz sorularına cevap arıyorsanız, hızlı ve aynı zamanda anlayarak okuma gereksiniminizin farkında olduğunuzu söyleyebilmek mümkün.

Okumak için her zamanki ayırdığınız sürenin çok daha azıyla, çok daha iyi anlayabildiğiniz çok daha fazla sayfa okuyabilmeyi ve anlayabilmeyi kim istemez. Hepimizin aslında şimdiki okuma hızımızın kat be kat fazlasını okuyabileceğimizi ve her zamankinden çok daha iyi anlayabileceğimizi biliyor muydunuz? Yalnızca üstün yeteneklilerin bunu başarabileceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İşin sırrı, okuma yaparken anlayarak okuma teknikleri kullanabilmekte.

Hızlı ve Anlayarak Okuma

Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?

Mevcut eğitim sistemimiz hızlı okuma tekniklerinden ziyade, okumayı anlama teknikleri üzerinde çok daha fazla duruyor. Dolayısıyla okuduğunu anlamak için gerekirse defalarca okuma yapmak, özellikle sınavlarda soruları bir daha bir daha okumanın gerektiğinden hepimiz haberdarız.

Ancak burada unutulan bir nokta var. Gerçekten anlayarak okuyabilmek için okuma hızımızın yavaşlığı nedeniyle okuduklarımıza gereken dikkati gösterebiliyor muyuz? Bu sorunun cevabını hemen ‘hayır’ olarak cevaplayabiliriz. Çünkü yavaş okuma okuduklarımızın anlaşılabilmesinin önündeki en büyük engellerden sadece biri. Bu nedenle anlayarak hızlı okuma ve öğrenme teknikleri hemen her öğrencinin sahip olması gereken becerilerden biri olmalı.

· Okuduklarımızı Daha Hızlı ve Daha Kolay Anlayabilmek İçin Yanlış Okuma Alışkanlıklarını Bir Kenara Bırakmalıyız

Okumanın hızını düşüren etkenlerin büyük çoğunluğu yanlış okuma alışkanlıklarından kaynaklanıyor. Yavaş ya da heceleyerek okuma bu yanlışların belki de en önemlilerinden.

Olması gerekenden çok yavaş konuşan biriyle konuştuğumuzu düşünelim. Bu konuşanı ne kadar uzun süre dinleyebilir ve konuştuklarının ne kadarını anlayabiliriz? Yavaş okurken de durum buna benzer. Okumadan çok daha hızlı işlem yapan zihnimizin, yavaş okuma nedeniyle bir süre sonra dikkati hep başka alanlarda olacaktır. Okuduklarımızdan bir şey anlayamamanın da temelinde aslında çok yavaş okuyor oluşumuz yatıyor olabilir.

Okuma yaparken bir kelimeye odaklanmak ve her yeni kelimede gözün tekrar yeni kelimeye odaklanmasıyla yapılan okumalar da tıpkı hecelemek gibidir. Buradaki en büyük fark ise bir ya da birkaç harften oluşan alan yerine biraz daha fazla harfe yoğunlaşmaktır.

Okumaya yeni geçen ilkokul öğrencilerinin önce heceledikleri ve daha sonra akıcı okumaya kavuştukları düşünüldüğünde, heceden kelimeye geçildiğini ve bununla kalındığı görülmekte halbuki bu beceri ilerletilebilirse kelimeden çok söz öbeklerine ve cümlelere varan gelişmiş bir okuma alanı görülebiliyor.

· Tek Bir Kelimeye Değil, Bütünü Görebilmek Önemli.

Hızlı ve Anlayarak Okuma

Anlayarak hızlı okuma teknikleri nelerdir , denince öncelikle hızlı bir okuma ve aynı hızda anlayabilmenin gerçekleşmesi asıl olan hedeftir. Her iki durum da birbiriden bağımsız olarak düşünülemez. O nedenle gözün görme alanının çok daha genişletilmesi çalışmalarıyla, yalnızca kelimeler değil, kelimelerden oluşan söz grupları, cümleler ve hatta paragraflar da okuma ve görme alanının içine girebilir. Çünkü beynimiz bunların çok daha fazlasını anlamlandıracak hıza sahiptir.

Blok okuma, taramalı okuma, sütun okuma gibi yöntemlerle gözün görme ve anlamlı iletileri beyne ulaştırması hızlanacak ve okuma hızı da haliyle artacaktır.

· Okuma Yaparken Nelere Dikkat Edeceğimizi Bilmek Anlamlı Okumanın İlk Şartıdır

Çok hızlı okuyan ve okuduklarını çok daha çabuk anlayabilenlerin kullandığı tekniklerin başında, okuma yaparken metnin tamamı yerine ihtiyacını hissettiği bilgilere yoğunlaşmaları geliyor. Göz gezdirme, önemli ifadeleri ve metnin ana fikrini bulmayı hedefleyen nitelikli okuma olarak adlandırdığımız bu okuma yöntemiyle çok daha kısa sürede çok daha fazla metni okuyabilirsiniz.

Anlayarak Hızlı Okuma Tekniklerini Herkes Öğrenip Kullanabilir mi?

Anlayarak hızlı okuma teknikleri nelerdir, sorusuna cevap aradığımız bu yazımızda değinmemiz gereken en önemli konulardan biri de bu tekniklerin internet üzerinde anlayarak hızlı okuma teknikleri pdf dosyalarının aratılması ve kendi kendine bir öğrenme yerine mutlaka bu alanda eğitim veren uzmanlardan destek alınmasıdır. Bu nedenle anlayarak hızlı okuma teknikleri kursu olarak adlandırdığımız merkezlerden destek alınması, ihtiyacınız olan hızlı ve anlayarak okuma becerisine kavuşma sürenizi ciddi oranda kısaltacaktır.

Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Kursu Nedir?

Anlayarak hızlı okuma teknikleri nelerdir , sorusuna en doğru cevapları uygulamalı olarak bulabileceğiniz, alanında uzmanlardan oluşan eğitmenler tarafından gerekli eğitim programlarıyla kursiyerlere hızlı ve anlayarak okuma tekniklerinin öğretildiği merkezlerdir.

Bu merkezlerde bireysel ve grup olarak verilen eğitimler, mevcut durumunuzun tespitiyle başlayıp, anlayarak hızlı okuma becerinizi geliştirmeyi hedefler. Okumada yaptığınız yanlışların neler olduğunu, bu yanlışların düzeltilmesi için rehberlik hizmetlerinin de verildiği merkezler, özellikle sınavlara hazırlanan öğrenciler ve çok daha fazla metni ve belgeyi çok kısa sürede okumak ve anlamak zorunda olan iş sektöründe çalışanlar, akademisyenler, öğretmenler tarafından yoğun ilgi görüyor.

Hızlı Okuma Kursu

İletişim

0 212 951 04 14

Bilgi İstek Formu

Püf Noktası

Eğlenceli Alıştırmalar

Eğlenceli egzersizlerle hızlı okumayı severek öğreneceksiniz. Popüler klasik eserleri zevkle okuyacak, kelimeleri gruplandırma tekniğiyle göz atarak hızlıca geçeceksiniz. Tüm kitapların içerikleri parçalara ayrılmıştır. Böylelikle bu parçaları algılayacak ve beyne bildirim göndereceksiniz.

Hızlı Okuma Eğitimlerimize Katılan Gruplar

 • Yöneticiler
 • Çalışanlar
 • Uzmanlar
 • Avukatlar
 • Eğitimciler
 • Üniversite Öğrencileri
 • Lise Öğrencileri
 • İlköğretim Öğrencileri
 • Kitap Okuyucuları
 • ALES Hazırlık Öğrencileri
 • YÖKS Hazırlık Öğrencileri
 • Lise Sınavları Hazırlık Öğrencileri