Hızlı Okuma

Okuma ve Anlama Hızınızı en az iki kat Artırın

Hızlı Okuma Kursu

Özel Metotlarımızdan ve Bilgisayar Programlarımızdan Yararlanın

Hızlı Okuma Eğitimi

YÖKS, KPSS ve ALES’te Ekstra Süre Kazanın

Dikkat ve Konsantrasyon Seviyenizi Yükseltin

Hızlı Okuma Kursları

Hızlı Okuma Programı

Hızlı okuma, birim sürede okunan kelime sayısının ve anlama oranının standartların üstüne çıkarılmasıdır. Hızlı okuma teknikleri sayesinde okuma hızınız geliştirebilirsiniz.

Hızlı okuma teknikleri programı ile de bilgisayar üzerinden gözleriniz hızlandırabilirsiniz. Bu makalemizde, sizlere bedava hızlı okuma programı bilgileri sunacağız.

Hızlı Okuma Programı

Sitemizde bulunan Hızlı Okuma programlarıyla egzersizler yapabilirsiniz.

Hızlı Okuma Örnek Hikaye Uygulaması

Hızlı Okuma Örnek Soru Uygulaması

Hızlı Okuma Örnek Rapor Uygulaması

Hızlı Okuma Programlarının Avantajları

Hızlı okuma programları, hızlı okuma tekniklerini öğretmek, kişinin okuma hızını yükseltmek ve görme alanını genişletmek amacıyla yapılmış programlardır. Hızlı okuma programları sayesinde evde bilgisayarınızdan ücretsiz hızlı okuma programı indirerek tabletinizde ya da cep telefonunuzdan kendinizi geliştirebilirsiniz.

Hızlı kitap okuma programı, sürekli hareket eden, yeni testler sunan sizi aktif olarak çalıştıran programlar olduğu için başka bir şeyle ilgilenmenize müsaade etmez. Hızlı bir şekilde, keyifle size sunduğu testleri çözersiniz. Odaklanma sorunu yaşayanlar için ücretsiz hızlı okuma programları edinmek son derece faydalıdır.

Hızlı okuma programları bir ders ya da kurstan ziyade eğlenceli hafıza oyunlarına benzer. Çünkü sizden daha çok görmenizi, daha çok hatırlamanızı isteyen ve sizi diğer rakiplere karşı sıralayan Türkçe hızlı okuma programları vardır.

Bu programlarda eğitimler aşama aşamadır. Bir aşamayı tamamlamadan diğerine geçemezsiniz. Bunun için de oyunda bölüm geçer gibi bölümleri geçmeniz gerekir. Kısacası hem eğlenceli programlardır. Hem de size hızlı okumanızı geliştirecek amaçlar verir.

Hızlı okuma programı indirmek çok kolaydır. İnternetten arattığınızda birçok hızlı okuma programını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Yani bulunması kolay programlardır. Çoğunluğu Türkçe hızlı okuma programı olan bu programlar ile çok hızlı okumalar yapabilirsiniz.

Takistoskobik Hızlı Okuma

Takistoskop hızlı okuma programı da denen bu yöntem ilk kez 2. dünya savaşında pilotların gelen düşman uçaklarının dost mu düşman mı olduklarını ayırt etmekte zorlanmaları üzerine çıktı. Bu yöntem sayesinde pilotlara eğitim verildi ve pilotlar daha geniş açıları görüp daha hızlı yorumlama yapmaya başladılar.

Takistoskop hızlı okuma programı’nın işe yaraması üzerine hızlı okuma teknikleri arasında takistoskop hızlı okuma tekniği de girmiş oldu. Hızlı okuma programlarının birçok çeşidi olmasına karşın en iyi hızlı okuma programı olarak takitoskop yöntemi kabul edilmektedir.

Takistoskobik Hızlı Okuma Tekniği’nin amacı gözün görme genişliğini standartların üstüne çıkararak daha hızlı okumasını sağlamaktır. Bu yöntem şu şekilde uygulanır.

Elinizde daha önce hiç okumadığınız bir metin olsun bu metinle ilgili daha önce başkası tarafından hazırlanmış sorular olsun. Cep telefonunuzun kronometresi açın ve olabildiğince hızlı okumaya çalışın.

Metin bittiğinde kronometreyi durdurun ve okuduğunuz kelime sayısını belirleyin. Ardından bölme işlemi yaparak dakikada kaç kelime okuduğunuzu çıkarın. Anlama oranınızı belirlemek için de daha önceden hazırlanmış sorulara cevap verin.

Sorulara verdiğiniz doğru cevapları sayın ve doğru cevap sayınızı toplam soru sayısına bölün. Elde ettiğiniz rakamı 100 ile çarpın. Böylece anlama oranınızı yüzde olarak bulmuş olacaksınız.

Hızlı Okuma Programı

Hızlı Okuma Programının Yöntemleri

Gözün duruş sayısını azaltma

Hızlı okuma programları sayesinde gözünüzün duruş sayısını azaltır, böylece çok daha hızlı okursunuz. Bir metinde geçen her kelimede durmak yerine kalıp olarak 3’lü ya da 5’li okumanız sizi hızlandıracaktır.

Daha da hızlandığınızda cümleleri görmeye ve anlamaya başlayacaksınız. Biraz daha çalıştığınızda satırları görmeye ve anlamaya başlayacaksınız.

Geri dönüşleri yok etme

Hızlı okumak için metinde geçtiğiniz satırların başına tekrar dönmeniz okuma hızınızı azaltır. Geriye dönüş yapmamaya çalışarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Bir süre sonra geriye dönüş yapma ihtiyacı duymayacaksınız. Çünkü yaptığınız alıştırmalar sizin daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

Okuma Hızı ile Beyin Hızı Arasındaki İlişki

Okuma hızınız arttıkça beyniniz sadece okumaya odaklanır. Daha hızlı okudukça daha çok yoğunlaşırsınız. Yoğunlaşma da beraberinde hızlı okumayı ve daha çok anlamayı getirir.

Beyin ile hızlı okuma arasındaki ilişki, bilgisayar işlemcisinin büyük bir grafik programını çalıştırmasına benzer! Sistem gereksinimleri yüksek olan bir grafik programını işlemci gücü düşük bir bilgisayarda çalıştırdığınızda, bilgisayar işlemcisi tüm gücünü o grafik programını çalıştırmak için harcayacak başka bir programı çalıştırmak istediğinizde hata verecektir. O yüzden beynimizin anlama hızını geçmeye çalışırsak sadece okumaya odaklanmış oluruz.

Günlük Göz Egzersizleri yapmayın unutmayın

Hızlı okuma programlarında karşımıza çıkan başka bir faktör de göz egzersizleridir. Bu yöntem göz kaslarını geliştirme ve gözü esnetmek için kullandığımız yöntemlerdendir. Yöntem programda şöyle hazırlanmıştır. Aynısını siz de internetten bedava hızlı okuma programı indirerek yapabilirsiniz.

Bir kare bulunmakta, bu karenin her köşesi A, B, C, D, olarak adlandırılmış bu karenin bir köşesinden çıkan ok diğer köşeleri hızlıca dolaşmakta, siz de bu arada gözünüzle o oku takip ediyorsunuz. Böylece göz hareketleriniz hızlanıyor. Programın bu aşamasını 3 kez 1.5 dakika süre ile yapmanız gerekiyor.

Hızlı Kelime Takibi yapmak

Hızlı okuma programlarının başka bir egzersiz yöntemi de satırlar arasında önce sağa sonraki satırda sola doğru harekete eden oku izlemek ve okun o an üzerinde bulunduğu kelimeyi okumak. Bunun yapılmasının nedeni satır sonlarına vardığımızda tersten okuyarak daha çok zaman kazanmak ve daha hızlı okumaktır.

Hızlı göz kaydırma hareketleri

Programda bir sonraki göz egzersizi, gözlerin yaklaşık 30 kelime arasından altında siyah nokta yanan kelimeyi bulup okumasına yönelik! Bu aşamada da amaç gözleri esnetmek göz hızını arttırmak! Sonraki aşamada kelimeleri bir yanıp bir sönüyor ve siz o kelimeleri farklı noktalarda ortaya çıksalar da okumaya çalışıyorsunuz.

Sonraki aşamada uzun süre sabit bakış ve göz konsantrasyonunun artırma eğitimi var. Bu eğitimde Belirlenmiş bir noktaya gözünüzü kırpmadan bakıyorsunuz mümkün olduğu kadar dayanmaya çalışıyorsunuz! Bu sizin göz kaslarınızı güçlendiren dayanıklılığınızı ve odaklanmanızı arttıran bir eğitim olacak.

Bu eğitimi evde kendiniz hızlı okuma programına ihtiyaç duymadan da yapabilirsiniz. Bunun için bir A4 kâğıdının ortasına 4 cm çapında bir daire çizerek ona gözünüzü kırpmadan bakmaya çalışırısınız ve gözünüzü kırpmadan baktığınız süreyi her geçen gün arttırmaya çalışırısınız. İlk başlarda 1-2 dakika ile başladığınız bu süreler bir süre sonra 10 dakikaya kadar çıkabilir.

Kalemle Tarama yöntemi

Bu yöntemde, bir kitabı açın ve kalemle bir kelime aramaya çalışın. Bu kelime herhangi bir kelime olabilir. Kalemle altından geçtiğiniz kelimelerin hepsi sırayla beyne yollanacak uygun olup olmadığı sorulacak, değilse bir sonraki kelimeye geçmeniz için beyin size emir verecektir.

Bütün bu işler saniyenin yarısından daha kısa sürede meydana gelmektedir. Bu süre hızlı okuma süremizle birebir ilgilidir. O bakımdan bu egzersiz çok önemlidir. Bu egzersizi inşatla yapmaya devam ettiğinizde daha hızlı okumanıza çok faydası olacaktır. Beyin ve düşünme hızınız artacaktır.

Hızlı okumak sadece eğitim ve program işi değildir. Hızlı okumaya inanmanız gerekir. Belli bir amacınızın olması gerekir. Hızlı okumak için de hızlı okuma kursu en ideal yardımcıdır.

Hızlı okumak için birincil şart hızlı okumayı istemektir. İstedikten sonra egzersizler, programlar ve hızlı okuma kursları sayesinde amacınıza çok kolay ulaşacaksınız.

Hızlı Okuma Kursu

İletişim

0 212 951 04 14

Bilgi İstek Formu

Püf Noktası

Hızlı Sonuçlar

Muhtemelen siz de bu kadar hızlı sonuç aldığınıza şaşıracaksınız. Sadece kelimeleri gruplandırma tekniklerini öğrenmekle kalmayacaksınız. Ayrıca bu grupları anlamlı bir şekilde nasıl hızlı okuyacağınızı da özel egzersiz ve alıştırmalarla öğreneceksiniz.

Hızlı Okuma Eğitimlerimize Katılan Gruplar

 • Yöneticiler
 • Çalışanlar
 • Uzmanlar
 • Avukatlar
 • Eğitimciler
 • Üniversite Öğrencileri
 • Lise Öğrencileri
 • İlköğretim Öğrencileri
 • Kitap Okuyucuları
 • ALES Hazırlık Öğrencileri
 • YÖKS Hazırlık Öğrencileri
 • Lise Sınavları Hazırlık Öğrencileri