Hızlı Okuma

Okuma ve Anlama Hızınızı en az iki kat Artırın

Hızlı Okuma Kursu

Özel Metotlarımızdan ve Bilgisayar Programlarımızdan Yararlanın

Hızlı Okuma Eğitimi

YÖKS, KPSS ve ALES’te Ekstra Süre Kazanın

Dikkat ve Konsantrasyon Seviyenizi Yükseltin

Hızlı Okuma Kursları

Hızlı Okuma Çalışmaları

Hızlı okumak, beynimizin kapasitesinin tamamını kullanabilmek demektir. Her insan aslında okuyabileceğinden çok daha yavaş okur. Çünkü anlama hızı, göz hızı ve zihin hızı birbirine eşitlenmemiştir.

Hızlı okuma çalışmaları sayesinde, gözümüzle, beyin hızımız birbirine eşitlenir. Okuduklarımızı daha iyi anlamaya başlarız. Böylece optimum seviyede, verimlilik sağlamış oluruz.

Hızlı okuma çalışmaları ile dakikada 300 kelime okuyabilen birey, dakikada 1200 kelime okuyabilecek kadar kendini geliştirebilir. Bunun için yapılması gereken, hızlı okuma egzersizleridir.

Hızlı okuma egzersizleri, gözlerimizi hızlandırmak ve daha iyi anlamak için yapılır.

Hızlı Okuma Çalışmaları

Hızlı Okuma Teknikleri

Hızlı okuma testi yaparak işe başlayabilirsiniz. Hızlı okuma testinde elde ettiğiniz rakamı bir kenara not ediniz. Bu rakam, muhtemelen dakikada 400 kelimenin altındadır. Türkiye ortalaması 200 kelime civarındadır.

Hızlı okuma testini yaparsanız, hızlı okuma etkinlikleri sonunda elde ettiğiniz başarıyı ölçümleyebilirsiniz. Evde ya da okulda bu teknikleri uygulayabilirsiniz. Okul, hızlı okuma etkinlikleri için iyi bir alternatiftir. Çünkü okul kütüphanelerindeki kitaplardan faydalanabilir, öğretmenlerinizden destek alabilirsiniz. Hızlı okuma etkinlik programınızı belirlediyseniz çalışmalara başlayabilirsiniz.

Hızlı Okuma Göz Egzersizleri

Hızlı okuma çalışmaları arasında en önemli adım, göz egzersizleridir. Göz egzersizleri yaparak gözümüzün gördüğü anlamlı bölgeyi genişleteceğiz. Anlamlı bölgeden kastımız, aktif görme alanıdır. Gözlerimiz, baktığımız yerdeki 3 cm’lik bir alanı bakar bakmaz anlayabilir. Biz göz egzersizleri ile bu 3 cm’lik mesafeyi artırmaya çalışacağız. Bunun için önce göz kaslarımızı geliştireceğiz.

Gözlerimizle en sağa en sola, en alta ve en yukarı 10'ar saniye süreyle bakalım. Bu süre zarfından baktığımız yöne doğru gözlerimizi olabildiğince zorlayalım. Ardından gözlerimizi 30 saniye dinlendirelim. Bu sefer gözlerimizi ara bölgelere odaklamaya çalışalım. Yani güneydoğu, kuzeybatı vb. yönlere bakalım. Bu alıştırmayı günde 3 defa 5 tekrar ile sürdürelim. Göz kaslarınız bu egzersiz ile gelişecektir.

İkinci egzersizimiz gözlerimizle bir köşe yazısının her satırının sadece ilk ve son kelimelerini okuyalım. Bu şekilde tüm sütunu kısa sürede okuyalım. Önce bir şey anlamayacaksınız. Ancak bir süre sonra aradaki kelimeleri de farkına varmadan okumaya başlayacaksınız. İşte bu aktif görme alanınızın genişlediğinin kanıtıdır.

Hızlı Okuma Çalışmaları

Hızlı okuma çalışmalarının ikinci ayağı, okuduğunu anlama üzerine kuruludur. Bunun için de bazı egzersizler gerekir. Ancak öncesinde kelime hazinenizi geliştirmelisiniz.

 • Dilimizde bol kullanılan yabancı kelimeleri tespit edip karşılığını öğrenmelisiniz.
 • Okumaya karşı hazırlıklı olmalı, sadece okumaya odaklanmalısınız.
 • Okurken, metne ne, nerede, nasıl, kim, ne zaman gibi soruları sormalısınız.
 • Okuduğunuz metne eleştirel bir gözle bakmalısınız.
 • Metinde geçen önemli noktaları düşünmeli, daha önce söylenmemi farklı şeylerin üzerinde durmalısınız.
 • Metni anlamak için satır başlarına asla geri dönmemelisiniz. Bu sizin hızınızı azaltır.
 • Metinde önemli kelimelerin üzerinde daha çok durmalı, metnin ana fikrini kavramaya çalışmalısınız.


Tüm bunları okurken nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, merak etmeyin, hızlı okuma çalışmaları sayesinde zamanla hepsini yapabileceksiniz. Disiplinli bir şekilde çalışmalara devam ettiğinizde hızlı kitap okuma sizin için zorluk olmaktan çıkıp, keyifli bir aktivite haline gelecektir.

Hızlı Okuma Çalışmaları

Hızlı Okuma Çalışmaları

Hızlı okuma çalışmaları arasında kullanılabilecek başka bir teknik ise, metnin bütününü görmeye çalışmaktır. Bunu yapabilmek için, elinize bir kitap alınız. Bu küçük bir hikâye kitabı bile olabilir. Kitabın bir sayfasını açın ve oradan rast gele kelimeler okuyarak sıralı bir şekilde aşağıya doğru inin.

Böylece her satırdan 2-3 farklı kelimeyi okuyarak metnin sonuna kadar gelirsiniz. İlk denemelerde anlamadığınız metinleri, bir süre sonra çok iyi anlamaya başlarsınız. Bu da sizin okuma hızınızın arttığını, gözünüzün artık daha çok alana hâkim olduğunu gösterir.

Bu tür egzersizler için hızlı okuma programları geliştirilmiştir. İsterseniz bu programlardan da faydalanabilirsiniz. Ya da telefonunuza hızlı okuma programları indirebilirsiniz.

Hızlı Okuma Programı

Hızlı okumak için hızlı okuma kursundan destek almanız şarttır. Çünkü hızlı okuma kursu neyin nasıl yapılacağını çok iyi bilir. Ve kısa sürede size daha hızlı okumayı garanti eder.

Ancak kendi başınıza yaptığınız çalışmalar, hızlı okuma kursları için bir ön hazırlık niteliğinde olabilir. Hızlı okuma programları ile ön hazırlık aşamasını, evinizde halledebilirsiniz. Kitap okuma programı, hızlı okuma uygulamaları gibi programları sitemizden indirebilirsiniz. Bu programları kullandıkça hızlı okumaya bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.

Hızlı okuma çalışmalarını programlar vasıtası ile yapmak birçok açıdan avantajlıdır. Hızlı okuma programları, bir defa yüklenir ve evde işte ya da cepte kullanılabilir. Telefonunuzun işletim sitemine göre Android, iOS ya da Windows Phone gibi farklı platformlarda da hızlı okuma uygulamaları bulmanız mümkündür.

Bu programlar hem sizin otokontrolünüzü artırır. Hem iç disiplini sağlamış olursunuz. Ayrıca bu programları kullanmak oldukça keyiflidir. Çünkü rekabet taktiğini kullanır. Yani siz daha iyi puanlar elde etmek için daha çok çalışmalı ve daha yüksek skorlar elde etmelisiniz. Siz bir oyundaymış gibi yarışırken, farkında olmadan okuma hızınızı da geliştirmiş olacaksınız.

Ön hazırlık sürecini tamamladıktan sonraki aşamada hızlı okuma kursu için çok daha iyi bir başlangıç yapma fırsatını yakalamış olacaksınız.

Hızlı Okuma Kursu

İletişim

0 212 951 04 14

Bilgi İstek Formu

Püf Noktası

Görselleştirerek Okuma

Okuduklarınızın düşünsel bir filme dönüştüğünü ve taslak olarak beyninize gönderildiğini hayal edin. Kelime gruplarını görsel olarak anlamlandıracak ve kavramsal haritasını beyninize göndereceksiniz. Bu eşsiz tekniği deneyerek daha hızlı öğreneceksiniz.

Hızlı Okuma Eğitimlerimize Katılan Gruplar

 • Yöneticiler
 • Çalışanlar
 • Uzmanlar
 • Avukatlar
 • Eğitimciler
 • Üniversite Öğrencileri
 • Lise Öğrencileri
 • İlköğretim Öğrencileri
 • Kitap Okuyucuları
 • ALES Hazırlık Öğrencileri
 • YÖKS Hazırlık Öğrencileri
 • Lise Sınavları Hazırlık Öğrencileri