Hızlı Okuma

Okuma ve Anlama Hızınızı en az iki kat Artırın

Hızlı Okuma Kursu

Özel Metotlarımızdan ve Bilgisayar Programlarımızdan Yararlanın

Hızlı Okuma Eğitimi

YÖKS, KPSS ve ALES’te Ekstra Süre Kazanın

Dikkat ve Konsantrasyon Seviyenizi Yükseltin

Hızlı Okuma Kursları

Hızlı Okuma Egzersizleri

Hızlı okuma düşünmeyi hızlandırarak, okuduğunu anlayarak birim miktarda zihnimizden akan kelime sayısının artırılmasına anlamına gelir.

Hızlı okuma eğitimi almış insanlar almamış olanlara göre 3 ila 10 kat daha hızlı okudukları kanıtlanmıştır. Hızlı okumak için birtakım şartların yerine getirilmiş olması gerekir. Hızlı okumak için alınması gereken önlemler:

Hızlı Okuma Egzersizleri

Sitemizde bulunan Hızlı Okuma Uygulamalarıyla egzersizler yapabilirsiniz.

Hızlı Okuma Örnek Hikaye Egzersizi

Hızlı Okuma Örnek Soru Egzersizi

Hızlı Okuma Örnek Rapor Egzersizi

1. Odaklanın

Hızlı okumak için sadece okuma işine odaklanmalısınız. Konsantrasyonunuz dağılırsa okuma hızınız düşer; hatta okumaktan sıkılıp okumayı bırakabilirsiniz…

Aklınızdaki tüm sorunları, okuma işi devam edene kadar bir kenara bırakın.

2. Uyaranları kaldırın

Masada okuyorsanız masa üstündeki tüm uyanları kaldırmalısınız. Bu bir biblo ya da resim olabilir. Sizin gözünüze takılacak sizi yavaşlatacak her şey bir uyarandır.

3. Amacınızı belirleyin

Hangi amaçla okuyorsunuz? Okuduğunuz çok sevdiğiniz yazarın romanı mı? Ya da yarın yapılacak sınava mı çalışıyorsunuz?

Bu iki örnekte yapılacak okuma farklı olmalıdır. Çünkü keyifle okuyacağınız bir romanla hızlıca öğrenmeniz gereken bir metnin okunması aynı şekilde olamaz.

Bu üç madde oldukça önemli: Konsantre ol, amacını belirle, uyaranları kaldır. Bundan sonra çok daha hızlı okumanız için ortam hazır demektir.

Hızlı okumak için en önemli yollardan biri de hızlı okuma egzersizleri yapmaktır. Hızlı okuma egzersizlerinin temeli göz kaslarını geliştirmeye dayalıdır. Göz kaslarınızı nasıl geliştirebilirsiniz. Görme alanınız nasıl daha aktif hale gelir bunlardan bahsedelim.

Hızlı Okuma İçin Göz Egzersizleri

Egzersizlere başlamadan önce kendinize hızlı okuma testi yapmanızda fayda var! Böylece kaç dakikada, kaç kelime okuduğunuzu öğrenerek egzersizler sonunda ne kadar geliştiğinizi anlayacaksanız.

Gözlerinizi hızlı okumaya alıştırmak için hızlı okuma göz egzersizleri yapmalısınız düzenli göz egzersizleri sayesinde okuma hızınızın belirgin bir şekilde arttığını göreceksiniz.

Göz egzersizlerinin iki temel amacı vardır. Birincisi göz kaslarımızı geliştirmek. İkincisi ise görme alanımızı genişletmek. Egzersizler hakkında bilgi vermeye başlamadan önce bu iki faktörüne ne olduğuna bakalım.

Göz kaslarını geliştirme

Göz kaslarımızı tembelleştiren birçok sebep var. Bunların başında bilgisayar ve televizyon geliyor. Çünkü bu iki aletin gerçek hayatta bir devinimi yok, sadece ekranlar var ve biz hep aynı noktaya bakıyoruz. Sürekli aynı noktaya bakmak gözümüzü tembelleştiriyor. Göz tembelliğinden kurtulmamız için ise göz kaslarını geliştirmemiz gerekiyor.

Gözlerimizde göz dışı kasları sempatik ve parasempatik sinirler bulunur. Göz kaslarımız standart kaslarımızdan çok farklıdır. Vücudumuzda 140 kas lifi içinden 1 sinir geçerken gözlerimizde 10 kas lifinden 1 sinir lifi geçer. Bu da göz kaslarımızın etrafında çok yoğun sinir olduğunu gösterir. Bu kaslar ve sinirler eğitildiğinde hem derinlik algısı gelişir hem de aktif görme alanı genişler.

Göz sinirlerimiz standart sinirlerden farklıdır sadece göz kaslarında derinliği algılayan özel sinirler vardır. Göz egzersizlerini önemli yapan da bu kas ve sinirlerdir.

Görme Alanını Genişletme

Görme alanımız 3–4 cm civarındadır. Baktığımız noktanın 3 ila 4 cm’lik bölgesini net ve anlamlı şekilde görürüz. Yani gördüklerimizin anlamı kafamızda net bir şekilde belirir. 4 santimetreden sonrasını görsek de anlamlandıramayız çünkü beyin o an o 4 cm’lik bölgeyi anlamak için çaba gösterir. O yüzden hızlı okuma için göz egzersizleri yapmak görme alanımızı genişletir.

Hızlı Okuma Göz Egzersizleri

Hızlı okumak için birçoğumuz internetten hızlı okuma egzersizleri pdf formatında yazılar bulup hızlı okuma egzersizleri indirip, hızlı okuma egzersizleri videoları izliyoruz. Bunlar için site site gezmenize gerek yok! Hızlı okumayla ilgili sizlere ücretsiz göz egzersizlerini gösteren taktikler vereceğiz. Size sunduğumuz hızlı okuma göz egzersizleri programını dikkatle uyguladığınızda okuma hızınız sürekli artacaktır.

Hızlı Okuma Teknikleri

Göz Egzersizleri Teknikleri 1

Başınızı sabit tutarak önce bakabildiğiniz en sağdaki noktaya 10 saniye süre ile bakın ardından aynı işlemi sol taraf için aşağısı ve yukarısı için yapın toplam 40 saniye süren bu egzersizi 5-6 kez tekrarlayın günde 3 defa bu egzersizi yapın

Göz Egzersizleri Teknikleri 2

Bir adet A4 kâğıdının ortasına siyah kalemle 4 santimetre çapında bir daire çizin. Gözünüzü kırpmadan bu daireye bakın ve daireye odaklanın.

Gözünüzü kırpmadan bekleyebildiğiniz kadar bekleyin ardından bu işlemi tekrarlayın önceleri 1-2 dakika olan göz kırpmama sürenizin hızla arttığını göreceksiniz.

Göz Egzersizleri Teknikleri 3

Elinize bir kalem alın. Bu kalemi sabit bir düzlemde gözünüze doğru oldukça yavaş bir şekilde yaklaştırın. Ardından kalemi aynı yavaşlıkta uzaklaştırın. Bunu yaparken kalemin hep aynı noktasına odaklanın. Bu alıştırmayı 15 kez tekrarlayın derinlik algısı, sabitleme ve göz oryantasyonu yeteneklerinizi geliştirecektir.

Göz Egzersizleri Teknikleri 4

Önce burun ucunuza bakın ardından çok uzak bir noktaya bakın. Bunu birkaç kez tekrarlayın. Ardından çok uzak bir noktaya bakara en sağa ve en sola bakın bu hareketi 5-6 kez tekrarlayın.

Göz Egzersizleri Teknikleri 5

Gözünüzle en sağdan başlayarak hayali daireler çizin bu daireleri çizmeye devam derken yavaş yavaş en sola doğru kayın en sola geldiğinizde tekrar en sağa dairelere yaparak gitmeye çalışın bu hareketi 5-6 kez tekrarlayın.

Göz Egzersizleri Teknikleri 6

3D görsellere odaklanın. Dilimizde şaşı bak şaşır olarak kullanılan 3D görsellerde ilk baktığınızda başka resimler, derine indiğinizde yani odaklandığınızda başka resimler görürsünüz. 3D resimlere bakmak gözlerinizdeki derinlik algısını geliştirecektir.

Göz Egzersizleri Teknikleri 7

Gözlerimizin hareket kabiliyetini arttırmak ve aktif görme alanımızı genişletmek için aşağıdaki görsellerde verilen çizgileri hızlıca takip edelim.

Aşağıda 4 adet resim bulunuyor. Bu resimlerde sayıları takip etmeniz gerekiyor. Son resimde yıldızın her köşesinde uzay, yağmur deniz gibi kelimeler var. Bu köşelere hızlıca giderken o an nereye geldiğinize de dikkat edin ve hafızanızda anlamlandırmaya çalışın.

Hızlı Okuma Egzersizleri Hızlı Okuma Egzersizleri Hızlı Okuma Egzersizleri Hızlı Okuma Egzersizleri

Göz Egzersizleri Teknikleri 8

Hızlı okuma göz egzersizlerimize yine görsel egzersizler ile devam ediyoruz. Aşağıda birbiriyle ilgisi olmayan iki resim göreceksiniz. İlk resmin (yeşil olan) ortasındaki siyah noktaya 30 saniye boyunca bakın ardından diğer resmin ortasındaki siyah noktaya bakın. Alttaki resmin aslında bir ateş olduğunu göreceksiniz.

Çünkü görsel algınız ilk resmi zihninize fotografik olarak kaydetti ve ikinci resmin üzerine yerleştirdi. Eğer bunu yapamadıysanız bunun nedeni resme bakarken başka şeyler düşünüyor olmanızdan kaynaklanır. Çünkü görme gözde değil beyinde gerçekleşir. Aslında tüm gördüklerimizi karanlık bir yer olan beynimizle görürüz.

Hızlı Okuma Egzersizleri Hızlı Okuma Egzersizleri

Bu egzersizlerle görme derinliğiniz ve algılama hızınız artacaktır. Yukarıdaki görsel egzersizini başardıysanız birkaç kez tekrarlayın görselleştirme kapasitenizi artırın.

Göz Egzersizleri Teknikleri 9

Hızlı okuma göz egzersizleri temel eğitimi olarak bilinen çapraz göz kaydırma eğitimi en sık yapmanız gereken eğitimlerden biridir. İlkokul hızlı okuma egzersizleri arasında da çok sık yer alan bu egzersizler sayesinde okuma hızınızı artırabilirsiniz.

Bu resimde ilkokul çocuklarının yaptığı gibi kitap okurken gözünüzü sağdan sola, soldan sağa hızlıca kaydırmalısınız. Bu işlemi tekrar etmelisiniz. Okuma hızınızı artırmanız için geriye dönmemeniz çok önemlidir. Kendi kendinize okuduğunuzu tekrar okumamak için yani satır başına dönmemek için söz veriniz.

Hızlı Okuma Egzersizleri

Yukarıda 9 farklı hızlı okuma göz egzersizi örneği verdik. Bu makaleyi hazırlarken yabancı kaynaklardan ve yerli kaynaklardan faydalandık. Eğitimlerinizi ve hızlı okuma alıştırmalarınızı aksatmadan yaparsanız hızlı okuma konusunda kat ettiğiniz mesafelere siz de çok şaşıracaksınız.

Hızlı Okuma Kursu

İletişim

0 212 951 04 14

Bilgi İstek Formu

Püf Noktası

Kelimeleri Gruplayarak Okuma

Anlayarak hızlı okumanın püf noktası, kelimeleri 3 ve 4’lü parçalara ayırarak okumaktır. Kelimeleri gruplandırarak okumak, daha uzun süre hafızanızda tutmanıza yardımcı olur. Tek yapılması gereken bol pratik ile bu beceriyi pekiştirmektir.

Hızlı Okuma Eğitimlerimize Katılan Gruplar

 • Yöneticiler
 • Çalışanlar
 • Uzmanlar
 • Avukatlar
 • Eğitimciler
 • Üniversite Öğrencileri
 • Lise Öğrencileri
 • İlköğretim Öğrencileri
 • Kitap Okuyucuları
 • ALES Hazırlık Öğrencileri
 • YÖKS Hazırlık Öğrencileri
 • Lise Sınavları Hazırlık Öğrencileri