Hızlı Okuma

Okuma ve Anlama Hızınızı en az iki kat Artırın

Hızlı Okuma Kursu

Özel Metotlarımızdan ve Bilgisayar Programlarımızdan Yararlanın

Hızlı Okuma Eğitimi

YÖKS, KPSS ve ALES’te Ekstra Süre Kazanın

Dikkat ve Konsantrasyon Seviyenizi Yükseltin

Hızlı Okuma Kursları

Hızlı Okumayla Anlama Teknikleri

Bilgi çağında yaşayan bireyler olarak, hemen her dakika her ortamda sunulan binlerce, on binlerce bilgiye, yazıya görsele ve işitsel öğelerle karşı karşıyayız. Bu kadar yoğun ve farklı ileti metinlerinin hepsini okuyabilmek mümkün değil. Ancak daha kaliteli bir yaşam için şu anda bulunduğunuz noktadan çok daha fazlasını okumanız gerekiyor. Bunun için siz farkında olmasanız bile inanılmaz bir potansiyeliniz var. Hızlı okuma ve anlama potansiyeli.

Hızlı Okuma ve Anlama Nedir?

Hızlı Okumayla Anlama Teknikleri

Hızlı okuma anlama , okurken harflere, seslere ve kelimeleri tek tek okumak yerine, söz öbeklerine cümlelere ve hatta paragraflara odaklanarak daha geniş bir okuma alanını görmeyi ve dikkatin daha yoğunlaşarak etkin bir anlamayı ifade eder.

Oldukça yavaş konuşan bir kişiyi ne kadar uzun süre dikkatli bir şekilde dinleyebileceğimizi düşünelim. Bu durumda dikkatimiz çok çabuk dağılacak ve konuşanın söylediklerine yoğunlaşmamız zorlaşacaktır. Beynimiz ve gözlerimiz arasında da böyle bir durum söz konusudur. Ne kadar yavaş okursak, görme yetimizin çok daha üzerinde bir işlem yapabilme kapasitesindeki beynimiz çabucak farklı konulara ve detaylara yoğunlaşacak ve okuduklarımızın anlaşılması zorlaşacaktır.

Mevcut okuma hızımızı arttırabilmek ve aynı zamanda okuduklarımızı daha çabuk anlayabilmek ise kendi elimizdedir. Çünkü işittiklerimizle gözlerimizi arasındaki iletilmesinden çok daha hızlı bir göz-beyin iletişimine sahip olduğumuz kanıtlanmış bir gerçek. Az önce belirttiğimiz potansiyelimiz ise tam da bu noktada devreye giriyor. Hızlı okuma ve anlama teknikleri olarak adlandırdığımız okuma alanını geliştirme ve dikkatin çok daha üst seviyede tutulabilmesi ile çok daha fazla kelimeyi çok daha kısa bir sürede çok daha iyi anlayabilme kapasitesine hepimiz sahibiz.

Hızlı Okuma Anlama Teknikleri Nelerdir?

Hızlı okuma anlama teknikleri temel olarak gözün okuma hızının, çok daha hızlı bir işlem kapasitesine sahip olan yegâne organımızın, beynimizin anlama hızına yaklaştırmayı ve bunu sağlarken de dikkati arttırmayı hedefler.

Hızlı Okumayla Anlama Teknikleri

Ancak bunun için öncelikle okuma anlama teknikleri yanında okuma hızımızı sınırlayan yanlış okuma alışkanlıklarından vazgeçmek gerekiyor.

Hızlı okuma anlama teknikleri ile hecelemek, sadece bir kelimeye odaklanarak okumak, okurken kendi içimizden okumaya çalışmak gibi okuma hızını büyük oranda düşüren yanlış alışkanlıklardan kurtulmakla başlıyor. Çünkü bu yanlış tutumlar okuma hızınızın düşük olmasındaki en büyük etkenlerden.

Öncelikle Gözün Görme Alanını Genişletmek Gerekiyor

Hızlı bir okuma için gözün görme alanının genişletilmesi büyük önem taşıyor. Çünkü gözümüz görebildiği alanı beyne doğrudan iletir ve çok hızlı çalışan beynimiz bu bilgiyi anlama çevirir. Eğer görme açımızı genişleterek kelimeye değil, tümceye ya da kelime gruplarına yoğunlaşarak görebilmeyi başarabilirsek çok daha hızlı okuyabiliriz.

Her Kelimeye Değil, İhtiyacımız Olana Odaklanmak

Hızlı okuma anlama teknikleri içinde etkin okuma teknikleri olarak adlandırdığımız bu yöntem, metnin doğru noktalarına bakabilmeyi temel alır. Metnin özünü ve anlatılmak istenen ana fikre yoğunlaşmayı içeren, göz gezdirme, sütun okuma ve taramalı okuma yöntemleri olarak da adlandırdığımız algının yoğunlaşmasını içeren yöntemlerle daha hızlı ve etkili bir okumaya kavuşabilirsiniz.

Hızlı Okuma Anlama Teknikleri Neden Gerekli?

Hızlı Okumayla Anlama Teknikleri

Günümüz koşullarında okuma için ayırabileceğimiz zaman giderek artıyor. Ya da tam tersinden söylemekte yarar var. Okumamız gerekenlerin çokluğu, ayırmamız gereken zamanın çok daha üstünde. Bu nedenle her geçen gün artan okuma ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için çok daha hızlı bir okuma anlama tekniklerine ihtiyacımız var.

Hızlı okuma anlama teknikleri ile bireyler; çok daha hızlı okuyarak, zihinsel gezintiler olarak adlandırdığımız zihin dağınıklının ve odaklanmayı zorlaştıran etkenlerden kurtulabilirler. Böylece, daha hızlı ve yoğun bir okuma ile bilgi kaydının daha net olabileceğini söyleyebiliriz.

Okumak için ayırmanız gereken zaman kısalacak, okumaktan sıkılmadan çok daha eğlenceli ve zevkli bir okumaya kavuşacaksınız. Daha kısa sürede çok daha fazla bilgi sahibi olabilmeyi kim istemez. Ancak günümüz koşullarında hızlı okuma anlama teknikleri ve bu tekniklerin öğrenilip kullanılabilmesi hepimiz için bir ayrıcalık olmaktan çıkıp bir ihtiyaç haline dönüştü.

Bilgi çağında yaşıyor olmak tüm bu anlattıklarımıza sizlerin kolayca erişebilmesini sağladı. Ancak bilişim sistemleri sizlere çok daha fazlasını sunabiliyor. Örneğin, küçük bir aramayla hızlı okuma ve anlama testi indirebilir ve bu testi çözerek mevcut okuma ve anlama hızınızı ölçebilirsiniz. Bunun için sitemizde hazırlanmış olan hızlı okuma anlama teknikleri pdf dosyamızı da inceleyebilirsiniz. Eğer bilgisayar başında değil, bizleri android cep telefonunuzdan takip ediyorsanız, hızlı okuma ve anlama teknikleri apk uygulamalarına göz atabilirsiniz.

Hızlı Okuma Anlama Teknikleri İçin Hızlı Okuma Anlama Kursları

Yukarıda değinmeye çalıştığımız, artık bir ayrıcalık değil ihtiyaç haline gelen hızlı okuma anlama teknikleri kullanarak çok daha hızlı ve anlamlı bir okuma yeteneğine kavuşmanız için en iyi çözüm alanında uzmanlardan oluşan bir ekibin hizmet verdiği hızlı okuma anlama kursları olacaktır.

Bu kurslarda bireysel ve küçük gruplarla verilen eğitimler, hızlı okuma egzersizleri ile hem okuma hızınızı hem de okuduklarınızı daha iyi anlamanızı sağlayacak etkinlikler içeriyor. Daha kısa sürede sonuç alabilmek için hızlı okuma anlama kursları hepimiz için iyi birer alternatif.

Hızlı Okuma Kursu

İletişim

0 212 951 04 14

Bilgi İstek Formu

Püf Noktası

Sınav Odaklı Hızlı Okuma

Test sınavlarına hazırlanan öğrenciler için Sınav Odaklı Hızlı Okuma Eğitimi ile sınavlara verimli bir şekilde hazırlanın. Sınav Odaklı Eğitim ile test soruları üzerinden hızlı okuma çalışması yapılır. Sınavlara bu şekilde hazırlanan öğrenci, sınav esnasında ve öncesinde ekstra zaman artırır.

Hızlı Okuma Eğitimlerimize Katılan Gruplar

 • Yöneticiler
 • Çalışanlar
 • Uzmanlar
 • Avukatlar
 • Eğitimciler
 • Üniversite Öğrencileri
 • Lise Öğrencileri
 • İlköğretim Öğrencileri
 • Kitap Okuyucuları
 • ALES Hazırlık Öğrencileri
 • YÖKS Hazırlık Öğrencileri
 • Lise Sınavları Hazırlık Öğrencileri