Hızlı Okuma

Okuma ve Anlama Hızınızı en az iki kat Artırın

Hızlı Okuma Kursu

Özel Metotlarımızdan ve Bilgisayar Programlarımızdan Yararlanın

Hızlı Okuma Eğitimi

YÖKS, KPSS ve ALES’te Ekstra Süre Kazanın

Dikkat ve Konsantrasyon Seviyenizi Yükseltin

Hızlı Okuma Kursları

Hızlı Okuma Teknikleri Pdf

Hızlı okuma için birçok farklı tanım yapılabilir. Ancak hepsinde iki temel faktör vardır. Birincisi, dakikada okunan kelime sayısının olabildiğince çoğaltılması, ikincisi bir dakikada okunan kelimelerin anlamlarının olabildiğinde akılda kalması.

Yani oku ve hatırla… Daha çok, daha hızlı oku, daha çok hatırla… İşte hızlı okumanın felsefesi tam olarak budur! Hızlı okuma teknikleri arasında en başarılı olanları bu makalemizde sizler için derlemeye karar verdik. Daha hızlı okumanın püf noktalarını alt başlıklar halinde hazırladık.

Hızlı Okuma Teknikleri Pdf indirmek için tıklayınız.

Hızlı Okuma Teknikleri PDF

Hızlı Okuma Teknikleri

Hızlı okuma tekniklerinde iki temel amaç vardır.

İlk amacımız gözümüzün gördüğü alanı genişletmektir. Çünkü göz kasları ve kas sinirleri eğitilirse aktif görme alanımız genişleyecek birim bakışta görüşümüz alan genişleyeceği için bu alanda bulunan kelimeleri görmemiz de kolaylaşacaktır. Hızlı okuma teknikleriyle ilgili en sık yapılan egzersizler, hızlı okuma göz egzersizleridir.

İkinci amacımız ise Okuduklarımızı daha iyi anlamak ve aklımızda kalmasını sağlamaktır. Bu iki sütun üzerinde yükselen “hızlı okuma”yı başarmak için her iki dalda da kendimizi çok iyi geliştirmeliyiz. Bunun için Hızlı Okuma Teknikleri Pdf formatında yazılar indirebilir. Hızlı okuma teknikleri ppt slaytları izleyebilirsiniz. Şimdi Hızlı okuma tekniklerine geçelim.

Hızlı Okuma Teknikleri - 1 Okumaya Hazırlıklı Olmak

Okumaya başlamadan önce, aklınızdaki tüm sorunları bir kenara bırakmanız gerekir. Odaklanırsanız çok daha hızlı okuyabilirsiniz. Kelime hazinenizi mümkün olduğunda geniş tutmalısınız.

Ne kadar çok kelime bilirseniz, o kadar hızlı okuyup anlarsınız. Okuduğunuz ortamdaki ses, ışık vb. uyaranlar okumaya müsait olmalıdır. Okumaya başlamadan önce hızlı okuyabileceğinize olan inancınız tam olmalıdır.

Hızlı Okuma Teknikleri 2 - Aktif Görme Alanını Genişlet

İnsanlar bir metni okurken sadece 3 santimlik bir alanı anlamlı bir şekilde görebilirler. Bu alan anlamlandırılabilen alandır. Tek bakışta bu alandaki kelimeleri hem görebilir hem anlayabiliriz. Aşağıdaki örnekte olduğu gibi aktif görme alanı merkezden uzaklaşıldıkça zayıflar ve görme oranımız da anlama oranımız da düşer

Hızlı Okuma Teknikleri PDF

Gözümüz okuma yaparken her satır üzerinden kayar ve satır başına geçip, satır bitinceye kadar satırı takip eder, bu şekilde gözümüz bir sağa bir sola gider gelir. Bu şekilde yaptığımız okumada kelimeleri tek tek görüp tek tek anlamlandırmaya çalışırsak çok zaman kaybederiz ve hızlı okuyamayız.

Bu tekniğimizde kelimeleri tek tek değil de 2’li, 3’lü gruplar halinde görmeye çalışacağız.

Aşağıda, 2. resimde farklı renklerle gruplandırdığımız şekilde cümleleri görmeye çalışmalısınız. Nokta önü ve nokta sonrası kelimeler gruplanarak okunursa göz ve anlama** daha da hızlanacaktır.

Bunu bir anda yapmanızı beklemiyoruz ancak gözünüzü alıştırdıkça ve hızlı okuma eğitimleri aldıkça hem gözünüz hem de zihniniz bu hıza alışacaktır.

Amacımız gözümüzü zihnimizden daha hızlı hale getirmektir.

Hızlı Okuma Teknikleri PDF

Hızlı Okuma Teknikleri 3 - Sözcükleri Hızlı Tanıma

Bu yöntemde yapacağımız hızlı okuma egzersizleri çok kolay! Bu yönteme başlamadan önce kâğıt ve kalem almanız gerekiyor. Aldığınız kâğıda 2 harfli, 3 harfli, 4 harfli, 5 harfli ve 6 harfli kelimeleri yazınız. Her kelimeyi alt alta gelecek şekilde yazınız harf sayısı farklı olan kelimeleri de ayrın sütunlara yazınız.

Eğer hazır internette bulabilirseniz daha iyi olur yorulmanız gerek kalmaz! Yazdığınız kelimeler arasında gözlerinizi hızla gezdirerek kelimeleri görmeye ve anlamaya çalışınız.

İlk yaptığınızda çok zor olacak, ya anlamları ya da kelimeleri kaçıracaksınız. Ancak siz egzersizlere devam ettikçe hem gözünüz hem de zihniniz hızlanacaktır. Bu tekniği farklı kelimelerle farklı zamanlarda tekrar ediniz.

Hızlı Okuma Teknikleri 4 – Kelime Hazineni Genişlet

Olabildiğince fazla kelime öğrenin. Bunun için ayrı bir çalışma yapmanız gereklidir. Kelimeleri seçerken özellikle dilimize sonradan girmiş ve benimsenmiş kelimeleri seçmelisiniz. Çünkü bu kelimeler, günlük hayatımızda ve cümlelerimizde en sık kullandığımız kelimelerdir.

Aşağıdaki tabloda benzer bir örnek vardır. Bunun gibi kelimeleri öğrendiğinizde okuma hızınız ciddi derecede artacaktır.

Hızlı Okuma Teknikleri PDF

Hızlı Okuma Teknikleri 5 - Geri dönüş yapma / sesli okuma yapma

Birçoğumuz okuduğumuzu anlamak için geri döner aynı satırı bir daha okuruz. Bu okuma şekli hızlı okumanın katilidir. Çünkü bir defa okuduğunuzu neden ikinci kez okuyasınız.

İkinci kez okumak için harcadığımız zamanları bir kerede okuduğumuzu anlamak için harcasaydık şimdiye hızlı okuma şampiyonu olurduk. Kendinize satır başına geri dönmemek için söz vermelisiniz.

Bir süre sonra geri dönem ihtiyacı hissetmediğinizi göreceksiniz. 1.sınıf hızlı okuma teknikleri içinde Sesli okuma yapmamak da vardır. İçten yanda dıştan asla sesli okumamalıyız. Sesli okuduğumuz zaman beyin hem sözlerin dizilimi için zaman harcayacak hem de okuduğunu anlamak için yorulacaktır.

Zihnimizi sadece okuduğunu anlaması için kullanmalıyız. Aksi takdirde zihnimizin kapasitesini kullanmamış oluruz.

Hızlı Okuma Teknikleri 6 – 5N1K

Hızlı okumanın temel kurallarından biri de okuduğunu anlamaktır. Okuduğumuzu anlamadan yaptığımız hızlı okumalar, hızlı okuma olarak kabul edilmez. Bu nedenle okumayı yaparken metine sorular sormalı ve yanıtlar aramalıyız.

Metindeki kim, ne, nerede, nasıl, ne zaman sorularının cevaplarını bulabilirsek metni anlamamız çok daha kolay olacaktır.

Hızlı Okuma Teknikleri 7 - Göz Atma Tekniği

Bu yöntemde metni okumadan önce metinde şöyle bir göz gezdiriyoruz. Bu az sonra okuyacağımız metin hakkında bize bilgiler veriyor. Ve aklımızda birtakım bağlantıların oluşmasını sağlıyor.

Göz atma yöntemi hızlı okuma yapmak isteyenler için son derece faydalı bir yöntemdir. Hızlı okuma egzersizleri yaparken mutlaka göz atma taktiğini de çalışın kısa bir göz atma ile aklınızda neler kaldığına dikkat edin.

Bir sayfalık bir metne 5 saniye göz attığınızda öğrenebilecekleriniz karşısında çok şaşıracaksınız. Göz atma tekniğinde makalenin başlıkları, alt başlıkları, ilk ve son paragraflara, giriş ve bitiş cümlelerine bakılmalıdır

Hızlı Okuma Teknikleri 8 – Göz Egzersizleri

Hızlı okumanın bel kemiği göz egzersizleridir. Gözlerini iyi geliştirmeyen birisi asla hızlı okuyamaz. Bunun için göz egzersizleri, hızlı okumak isteyen biri için disiplinli bir şekilde çalışılması gereken tekniklerdir.

Gözlerimizi okurken daha farklı noktalara kaydırmak cümleleri ve satırları görmek için gözlerimizi geliştirmeliyiz. Peki, bunu nasıl yapacağız? Bunun için internette hızlı okuma teknikleri programı arayabilirsiniz. Ya da hızlı okuma teknikleri videosu izleyerek göz egzersizlerini nasıl yapacağınızı anlayabilirsiniz.

Başka bir alternatifiniz de hızlı okuma teknikleri slâyt gösterileridir. Hızlı okuma teknikleri indirmek için sitemizi kullanabilirsiniz.

Evde göz egzersizleri nasıl yapılır: Bir gazetenin köşe yazısını alınız köşe yazısında bulunan tüm kelimeleri okumadan sadece satırın ilk ve son kelimelerine bakıp bir alt satıra geçiniz.

Okumanız bittiğinde hiçbir şey aklınızda kalmayacak ve hiçbir şey anlamayacaksınız; ancak bunu defalarca tekrarladığınızda muhteşem gelişmeyi bizzat göreceksiniz.

İkinci egzersizimiz ise evde kitabı okurken, 3 kelimeyi bir kelime olarak görüp, sonraki 3. kelimeye zıplamaktır. Böylece grup halinde okumayı öğrenir görme alanınızı genişletmiş olursunuz. Göz egzersizleri düzenli yapılmalıdır aksi takdirde faydası olmayacaktır.

Hızlı Okuma Kursu

İletişim

0 212 951 04 14

Bilgi İstek Formu

Püf Noktası

Eğlenceli Alıştırmalar

Eğlenceli egzersizlerle hızlı okumayı severek öğreneceksiniz. Popüler klasik eserleri zevkle okuyacak, kelimeleri gruplandırma tekniğiyle göz atarak hızlıca geçeceksiniz. Tüm kitapların içerikleri parçalara ayrılmıştır. Böylelikle bu parçaları algılayacak ve beyne bildirim göndereceksiniz.

Hızlı Okuma Eğitimlerimize Katılan Gruplar

 • Yöneticiler
 • Çalışanlar
 • Uzmanlar
 • Avukatlar
 • Eğitimciler
 • Üniversite Öğrencileri
 • Lise Öğrencileri
 • İlköğretim Öğrencileri
 • Kitap Okuyucuları
 • ALES Hazırlık Öğrencileri
 • YÖKS Hazırlık Öğrencileri
 • Lise Sınavları Hazırlık Öğrencileri