Hızlı Okuma

Okuma ve Anlama Hızınızı en az iki kat Artırın

Hızlı Okuma Kursu

Özel Metotlarımızdan ve Bilgisayar Programlarımızdan Yararlanın

Hızlı Okuma Eğitimi

YÖKS, KPSS ve ALES’te Ekstra Süre Kazanın

Dikkat ve Konsantrasyon Seviyenizi Yükseltin

Hızlı Okuma Kursları

Hızlı Okuma ve Anlama Teknikleri PDF

Hızlı okuma , birim zamanda okunan kelime sayısını ortalamanın üzerine çıkarmaktır. Bir dakika içinde okunabilen kelime sayısı ortalama (dünya ortalaması) 200 kelime civarındadır. Bu rakam ülkemizde daha da düşüktür. Hızlı okuma teknikleri sayesinde bir dakikada 400 kelimeden 1200 kelimeye kadar okuma yapmanız mümkündür. Eğer okuma hızınız en az iki kat artmışsa artık hızlı okuyabiliyorsunuz demektir.

Hızlı okumak için hızlı okuma ve anlama teknikleri kitabı almanız, hızlı okuma teknikleri PDF formatında kaynaklar edinmeniz gerekmektedir. Ancak hızlı okuma tekniklerini sadece internetten edindiğiniz kaynaklarla öğrenemezsiniz. Mutlakahızlı okuma kurslarından destek almanız gerekir. Çünkü etkili ve hızlı okuma teknikleri, hızlı okuma kurslarında daha kolay, daha anlaşılır ve daha detaylı olarak gösterilir.

Hızlı Okuma Anlama Teknikleri

Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?

Hızlı kitap okuma teknikleri hakkında birkaç önemli metodu sizlerle paylaşacağız. Bu metotları uygulamadan önce hızlı okuma testi yaparak kendinizi sınamanız gerekir. Böylece hızlı okuma teknikleri çalışmaları sonunda ne kadar mesafe katettiğinizi görmüş olursunuz. Şimdi hızlı okuma tekniklerine göz atalım.

Satır başına dönmemek

Okuma çalışmaları yaparken mümkün olduğunca hızlı okumaya gayret edin. Satır sonuna yaklaştığınızda okuduğunuzu anlamadığınızı düşünüp, satır başına tekrar dönmeyin. Yani okuduğunuz yeri ikinci kez okumayın. Başlarda bu durum sizi zorlayacaktır.

Okuduklarınızı anlamadığınızı düşüneceksiniz. Ancak hemen yılmayın ve ısrarla geri dönmeyi reddedin bir süre sonra okuduklarınızı anlamaya başladığınızı göreceksiniz.

Gruplama yapma

Okuma yaparken dikkat etmeniz gereken başka bir nokta da kelimeleri gruplayarak okumaktır. Bir satırda 13 kelime varsa 13 bakış ile satırı okumayın. En az üç kelimeyi gruplayıp, bu üç kelimenin ortasına bakın ve üç kelimeyi birden görmeye çalışın.

Bunun için de kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Bir süre sonra üç kelimeden daha fazlasını, ileri seviyelerde satırları hatta birkaç satırı aynı anda görmeye başlayacaksınız.

Anahtar kelimeler, paragraf sonları

Okuma yaparken anahtar kelimelere odaklanın. Önemli kelimeler genellikle paragraf sonlarında yer alır. Bu kelimeleri kaçırmamaya gayret edin. Başarılı bir okuma için konuyu özetleyen ana kelimeleri yakalamak gerekir. Çalışmanın başında bu kelimeleri bulmanız zor olacaktır. Ancak ilerleyen zamanlarda bu kelimeleri çok daha hızlı yakalayabileceksiniz.

Okuduğunu anlama çalışmaları

Çok hızlı okuma teknikleri aslında tamamen okuduğunu anlamayla ilgilidir. Herkes hızlı okuyabilir ama çok hızlı okumak istiyorsanız okuduğunuzu anlama oranınızı da yükseltmeniz gerekir. Bunu yapmak için okuduğunuz metne içinizden sorular sormalısınız.

Kim, ne, nerede, nasıl, ne zaman sorularını, metne sormalı ve cevaplarını zihninize kaydetmelisiniz. Okuduğunu anlamanın başka bir yolu da metne eleştirel bakmaktır. Metin içinde o zamana kadar karşılaşmadığınız bir yargı ya da fikir varsa hemen zihninize kaydedin. Çünkü yeni ve farklı şeyler zihin tarafından çok daha kolay hatırlanır.

Göz egzersizleri yapma

Göz egzersizleri, hızlı okuma teknikleri arasında en çok kullanılanı ve en yaygın olanıdır. Hızlı okuma ve anlama teknikleri PDF, araması ile göz egzersizleri hakkında bilgi veren birçok PDF belgesine ulaşabilirsiniz. Göz egzersizlerinin temel amacı gözün hareket ve görme kabiliyetini artırmaktır.

Göz hareketleri geliştikçe aynı anda birden fazla alana odaklanabilir. Böylece aktif görme alanınız genişler. Aktif görme alanı kişinin tek bakışta görebildiği 3 santimetrelik anlamlı bölgedir. Bir kitaba baktığınızda 3 santimlik alanı zihninizi hiç yormadan anlamlandırabilirsiniz. Eğer bu alanı genişletirseniz çok daha fazla kelimeyi kısa sürede okuyabilir ve zihninizde anlamlarını zorlanmadan bulabilirsiniz.

Hızlı Okuma Anlama Teknikleri

Hızlı Okuma ve Anlama Tekniklerinin Faydaları

 • Hızlı okuma sadece hızlı okumayı sağlamaz aynı zamanda hızlı anlamanızı sağlar.
 • Hızlı okuma ve anlama teknikleri sayesinde çok daha az zamanda çok daha fazla kitap okursunuz.
 • Hızlı okuma ve anlama teknikleri sayesinde sosyal hayatınıza daha çok zaman ayırabilirsiniz.
 • Hızlı okuma ve anlama teknikleri sayesinde kariyerinizde daha hızlı yükselirsiniz.
 • Hızlı okuma ve anlama teknikleri ile başarı oranınız artar. Daha çok şey okur daha çok şey bilirsiniz. Genel kültürünüz artar bu da kişilik gelişiminize olumlu katkılar sağlar.
 • Hızlı okuma teknikleri analitik düşünme yeteneğinizi geliştirir
 • Hızlı okuma sayesinde çözüm odaklı olur. Aynı anda birden fazla işi yapma konusunda kendinizi geliştirmiş olursunuz.
 • Hızlı okuma sadece okumanızı değil, algılarınızı ve düşüncelerinizi de değiştirir; hızlandırır.
 • Sınavlara daha az çalışıp daha yüksek notlar alırsınız.
 • Günlerce süren kitap okumalarınız birkaç saatte bitmiş olur.

UYARI: Hızlı okumak anlamayı güçleştirmez aksine daha kolay anlamanızı sağlar. Bunu iddia edenlerin hiçbir kanıtı yoktur. Çünkü henüz hızlı okuyamadıklarından herkesin kendileri gibi olacağını düşünürler.

Hızlı Okuma Kursu

İletişim

0 212 951 04 14

Bilgi İstek Formu

Püf Noktası

Adım Adım Öğrenme

Hızlı okumadaki düzenli gelişiminizi ve kelimeleri gruplandırarak daha hızlı okuduğunuzu adım adım kendiniz fark edeceksiniz. Her seviye, sizi sonuca daha hızlı götürecektir. Hedefinize giden yolda öğrendiğiniz beceriler, size eski okuma alışkanlıklarınızı unutturacaktır.

Hızlı Okuma Eğitimlerimize Katılan Gruplar

 • Yöneticiler
 • Çalışanlar
 • Uzmanlar
 • Avukatlar
 • Eğitimciler
 • Üniversite Öğrencileri
 • Lise Öğrencileri
 • İlköğretim Öğrencileri
 • Kitap Okuyucuları
 • ALES Hazırlık Öğrencileri
 • YÖKS Hazırlık Öğrencileri
 • Lise Sınavları Hazırlık Öğrencileri