Hızlı Okuma

Okuma ve Anlama Hızınızı en az iki kat Artırın

Hızlı Okuma Kursu

Özel Metotlarımızdan ve Bilgisayar Programlarımızdan Yararlanın

Hızlı Okuma Eğitimi

YÖKS, KPSS ve ALES’te Ekstra Süre Kazanın

Dikkat ve Konsantrasyon Seviyenizi Yükseltin

Hızlı Okuma Kursları

Hızlı Kitap Okuma

Hızlı kitap okumanın temel kuralı, gözlerle zihnin koordineli çalışmasıdır. Doğru bir okuma için öncelikle hazırlık yapmanız gerekir.

Hızlı kitap okumak isteyen kişiler, sadece hızlı kitap okumaya odaklanmalı, etrafındaki başka şeylerle ilgilenmemelidir. Kitabı okuyacağımız ortamda ilgimizi dağıtacak ne varsa ortanda kaldırmalıyız. Hem fiziksel uyaranları hem de cep telefonu televizyon gibi güçlü uyaranları ortamdan kaldırmalıyız.

Telefonumuzu kısmalı ya da kapatmalı, televizyonun fişini çekmeliyiz. Ayrıca yatarak okumak da doğru bir yöntem değildir. Eğer kendimizi hazırladıysak, hızlı okuyacağımıza tam inanmış bir halde okumaya başlamalıyız. Eğer iyi odaklanmadan okumaya başlarsak kesinlikle hızlı kitap okuyamayız.

Hızlı Kitap Okuma

Hızlı Kitap Okuma Programı

Hızlı kitap okuma programı indirerek, bir an önce hızlı kitap okumaya başlamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü programlar yapısı itibariyle yarışma ve rekabet üstüne kurulu yapılmışlardır. Bu programlarda size hızlı kitap okuma metinleri verilir.

Bu metinleri belli bir sürede okumanız beklenir. Eğer belirlenen sürede metni okuyabilirseniz, bir sonraki aşamaya geçebiliriz. Hızlı kitap okuma programları, oyunlaştırma tekniği ile kodlanmıştır. Yani aslında oyun oynarsınız ancak bu oyun hızlı okumanız için son derece faydalıdır.

Programların başka bir özelliği de sizi bir üst seviyeye geçmek için zorlamasıdır. Tıpkı oyunda seviye atlamak gibi. Eğer sıkı çalışırsanız bir üst seviyeye geçersiniz. Bunu yapmak için de bol bol tekrar yapmaya başlarsınız yani oyun oynarken aslında disiplinli bir şekilde hızlı okuma teknikleri öğrenmiş olursunuz.

Hızlı kitap okumanın temel kuralı bol bol kitap okumaktır. Hızlı kitap okuma programı bizi bu yönde geliştirecektir.

Hızlı Kitap Okuma Teknikleri

Hızlı kitap okuma teknikleri nelerdir?

Aşağıda hızlı kitap okuma teknikleri ile ilgili bir liste yaptık. Siz de bu listeye uygun şekilde çalışmalar yaparsanız, kitap okuma hızınız %200’e kadar artacaktır. Ancak tam verim almak ve daha hızlı kendinizi geliştirmek için, hızlı okuma kurslarına başvurmalısınız.

Başlangıç olarak hızlı kitap okuma teknikleri kitabı temin ederek bu işe başlayabilirsiniz. Ancak iyi bir hızlı kitap okuyucusu olmak için profesyonel destek almalısınız

Çok kitap okumak!

Hızlı kitap okumak için önce sevdiğimiz romanlardan yazarlardan başlayarak, keyif veren kitaplar okumalıyız. Ancak sürekli onları okumaya, çalışmak ve acele etmemek hızlı kitap okumamızın önünde büyük bir engeldir. Çünkü kendimizi geliştirmemiz için bol bol hızlı kitap okuma egzersizleri yapmalı ve olabildiğince çok kitap okumalıyız.

Kolay metinlerden başlayarak daha zor metinlere doğru ilerlemeliyiz. Hızlı kitap okumak için mutlaka zor kitapları ve metinleri de okuyabilmemiz lazım. Bunun için kendimizi zorlamalıyız. Bu sıkıcı işi daha sık yapmalıyız.

Tıpkı bir vücut geliştiricinin canı yandığı halde ağırlık kaldırmaya devam etmesi ve olumlu sonuç alması gibi, biz de hızlı kitap okumak için bol bol kitap okumalıyız üstelik zor metinler seçmeliyiz. Okul kitapları bizi bir noktaya kadar geliştirebilir. O yüzden okul kitapları dışına çıkmamız gerekir.

Hızlı Kitap Okuma

Göz egzersizleri yapmak!

Hızlı kitap okumanın ikinci ayağı gözlerimizi geliştirmektir. Hızlı hareket eden bir göz çok daha fazla şey görür. Gözlerin hızlı hareket etmesi ve gördüklerini anlamlandırması için belirleyeceğimiz göz hareketlerini yapmanız gerekir.

Öncelikle göz kaslarınızı geliştirin bunun için bakabildiğiniz en sola 10 saniye, ardından bakabildiğiniz en sola 10 saniye Aynı işlemi aşağı ve yukarı içinde yapınız. Bu alıştırmayı günde 5 – 6 kez tekrarlayınız.

Bir sonraki aşamada metinleri okurken gözünüzle 8’ler çizerek metni okumaya çalışmaktır. Bu ilk başlarda size çok saçma gelecek ve okuduklarınızı anlamayacaksınız.

Ancak ilerleyen zamanlarda gözün, metne en hâkim noktaya baktığınızı ve çok hızlı kitap okumaya başladığınızı fark edeceksiniz. Başka bir göz egzersizi ise bir gazetenin köşe yazısında sadece ilk ve son kelimeleri okumanızdır. Bunu yaparken farkında olmadan ortadaki kelimeleri de okuduğunuzu fark edeceksiniz.

Bu çalışma da ilk olarak sizi sıkabilir ancak daha sonra sizi ne kadar hızlandırdığını göreceksiniz. Hızlı kitap okuma teknikleri programı tüm bu egzersizleri yapmanız konusunda size yardımcı olacaktır. Çünkü bu programlar görsel olarak yapıldığından, gözlerinizi aynı anda iki farklı noktaya bakmak konusunda eğitirler.

Hızlı kitap okuma teknikleri programında Sizden merkezdeki mavi noktaya bakmanız istenir ardından mavi noktanın hemen yanında iki tarafta rakamlar çıkar bu rakamları okumanız istenir. Size çok kolay bir şekilde bu rakamları okursunuz bir sonraki aşamaya geç tuşuna basarsınız.

Bir sonraki aşamada rakamlar, mavi noktadan uzaklaşır. Yine okuyabilirsiniz. Geç tuşuna basarsınız, bir sonraki aşamada rakamlar mavi noktadan biraz daha uzaklaşır. Böylece bir süre sonra yaklaşık 25 santimetrelik bir alandaki iki farklı noktadaki rakamları saniyenin 3’te biri kadar kısa sürede görmeniz istenir.

Bu muhteşem bir hızlı kitap okuma teknikleri programı bölümüdür. Sadece bu bölüm bile aktif görme alanımızı genişletmek için oldukça yeterlidir.

Hızlı Kitap Okuma Oyunları

Bir işi ne kadar oyun haline getirirseniz o kadar çabuk ve keyifli şekilde öğrenirsiniz. Bunun için hızlı kitap okuma oyunları geliştirilmiştir. Bu oyunları Hızlı kitap okuma programları ile de oynayabilirsiniz. Evde kendiniz de oynayabilirsiniz. Oyunlar sizi geliştirecek, görme hızınız ve görme alanınız artacaktır. Bu oyunlara bir göz atalım!

Kelime bulma Oyunu

Eğer iki kişi iseniz biri diğerini bulması için bir kelime söyler ve süre tutar. Kelime bulunana dek geçen süre kaydedilir. Aynı işlemi diğer kişi de yapar ve kimin kelimeyi daha hızlı bulduğuna bakılır. Toplamda kim daha çabuk kelime buluyorsa oyunun galibi o olur. Bu oyun tamamen sessiz bir şekilde oynanabilir. Kimseyi rahatsız etmezsiniz ve gerçekten müthiş keyifli bir oyundur. Sadece kalem, kağıt ve bir kitap yeterlidir.

Kelime tamamlama oyunu

Bu oyunda, iki taraf kelimeye bir harf ekler ve diğerinin oluşan yeni kelimeyi bulmasını ister. Bunun için bir kişi, metin içinden bir kelime seçer. Diyelim ki bu kelime “kan” olsun, diğer kişi bu kelimeyi bulduğunda sonuna bir harf ekler. “I” harfi ekledi diyelim. Son kelime “kanı” olur. O kelime bulunduğunda sonuna yine bir harf eklenir. Kim tıkanırsa ve kelimeyi bulamazsa o oyunu kaybeder.

Bir kelime bir işlem oyunu

Daha önce tv'lerde çok gördüğümüz bu oyun da size harfler verilir bu harflerle olabildiğince uzun ve anlamlı kelimeleri bulmanız istenir. Bir adet joker harf kullanılabilir. En uzun harfi bulanlar yarışmayı kazanır. Bu oyunun işlem kısmı da matematik becerilerinizi geliştirecektir.

Hızlı Kitap Okuma Testi

Hızlı kitap okuma testini evde ya da okulda kendi başınıza yapabilirsiniz. Bunun için herhangi bir kitabın daha önce okunmamış bir sayfasını açın ve 1 dakikada kaç kelime okuduğunuzu hesaplayın.

Ardından bir arkadaşınız metinle ilgili size 10 soru sorsun. Bildiğiniz her soru, anlama oranınızı %10 artıracaktır. 6 soruya doğru cevap verdiyseniz anlama oranınız %60 demektir!

Böylece Hızlı kitap okuma testi sonucunuzu da gerçekçi olarak öğrenmiş olursunuz.

Hızlı Okuma Kursu

İletişim

0 212 951 04 14

Bilgi İstek Formu

Püf Noktası

Eğlenceli Alıştırmalar

Eğlenceli egzersizlerle hızlı okumayı severek öğreneceksiniz. Popüler klasik eserleri zevkle okuyacak, kelimeleri gruplandırma tekniğiyle göz atarak hızlıca geçeceksiniz. Tüm kitapların içerikleri parçalara ayrılmıştır. Böylelikle bu parçaları algılayacak ve beyne bildirim göndereceksiniz.

Hızlı Okuma Eğitimlerimize Katılan Gruplar

 • Yöneticiler
 • Çalışanlar
 • Uzmanlar
 • Avukatlar
 • Eğitimciler
 • Üniversite Öğrencileri
 • Lise Öğrencileri
 • İlköğretim Öğrencileri
 • Kitap Okuyucuları
 • ALES Hazırlık Öğrencileri
 • YÖKS Hazırlık Öğrencileri
 • Lise Sınavları Hazırlık Öğrencileri