Hızlı Okuma

Okuma ve Anlama Hızınızı en az iki kat Artırın

Hızlı Okuma Kursu

Özel Metotlarımızdan ve Bilgisayar Programlarımızdan Yararlanın

Hızlı Okuma Eğitimi

YÖKS, KPSS ve ALES’te Ekstra Süre Kazanın

Dikkat ve Konsantrasyon Seviyenizi Yükseltin

Hızlı Okuma Kursları

Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri

Anlayarak hızlı okumak demek, sıradan insanların dakikada okuduğu kelime sayısından görece fazla okuyup, okuduklarını da sıradan insanlardan daha iyi anlamak demektir. Hızlı okuma konusunda, var olan bir yanılgı vardır. Bu yanılgıya göre: İnsanlar hızlandıkça okudukları metni anlayamayacaklarını düşünürler. Bu son derece yanlıştır.

Hızlı okuma kursları, hem okuma hızını hem de anlama hızını artıran kurslardır. Eğer birisi size hızlı okuyunca anlamadığını iddia ediyorsa, muhtemelen “anlayarak hızlı okuma teknikleri nelerdir” bilmiyordur.

Eğer hem hızlı okumak hem de hızlı anlamak istiyorsanız önce bu alanda kendinizi geliştirin. Ardından kaliteli bir hızlı okuma kursuna kaydolun. Hızlı okuma, anlama ve öğrenme** hızınızı arttırın, hedeflediğiniz hızda okumaya hemen başlayın.

Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri

Tüm bunları yapmak için yıllar gerekmiyor. Disiplinli bir çalışma ile kısa sürede anlayarak hızlı okuma tekniklerini öğreniyorsunuz

Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri

Anlayarak hızlı okuma tekniklerinde temel prensip göz hızı ile zihni hızlandırmak ve ikisini hızını eşitleyip üst düzeyde analizler yapmaktır. Bir yandan hızlı okuyup bir yandan anlamak beyin için inanılmaz analizler gerektirir.

Bunun için beyin hızınız gözünüze yetişmeye çalışır. Eğer gözünüzü yeterince geliştirmiş ancak zihninizi geliştirmemişseniz o zaman anlayarak hızlı okuma yapamazsınız. Sadece yaptığınız hızlı okuma olur. Böylece amacınıza ulaşamamış olursunuz.

Bunun için hem zihin hem de göz geliştirecek anlayarak hızlı okuma tekniklerini öğrenmeniz gerekir.

Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri 1 – Parçayı Değil Bütünü Görme

“Bu yzamızda btüünnn praçaadn ömneli oğdulnu gösretğicez!

Yukarıdaki metinde ne yazdığını okuyabiliyorsanız o zaman ne demek istediğimizi anlamışsınızdır. Yani bütün parçadan önemlidir. Bu yüzden okurken harfleri değil kelimeleri, kelimeleri değil cümleleri, cümleleri değil paragrafları görmemiz gerekir.

İlk başlarda harfler yerine kelimeleri görmeye başlarsınız. Disiplinli bir şekilde çalışırsanız cümle ve paragrafları görmeye başlarsınız. Madem bütün parçanın toplamından büyük o halde neden ileride insanlar tek bakışta bütün sayfayı okuyamasın.

Evet bu da mümkündür. Çünkü 1950’li yıllarda insanlara biçilen sınırlar vardı ve insanların bunu aşamayacakları söyleniyordu ama tek tek hepsi aşıldı. “Artık hiçbir şey icat edilemez her şey icat edildi” denmesinin üzerinden neredeyse 100 yıl geçti.

Bu teknikten yola çıkarak, okuduklarımızı mümkün olduğu kadar bütün olarak görmeliyiz. Gözlerimizle kelimeleri gruplandırıp onları toplu halde, tek seferde okumalıyız. Sıkılsak bile bunu yapmaya devam etmeliyiz. Böylece bir süre sonra gerçekten gruplamaya ve hızlıca okumaya başlayacağız.

Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri 2 - 5N1K

Metni okurken mutlaka, kim, ne, nerede, nasıl, ne zaman sorularının yanıtını aramalıyız. Böylece beynimize sınıflandırma ve bağlantı yapma için fırsat tanımış oluruz.

Beynimiz bilgileri daha kolay örgütler ve kısa süreli hafızadan uzun süreli hafızaya atar. Çünkü ona hedef göstermiş oluruz. Bu bir nevi bilgileri belli bir formata sokmak gibidir. Belli bir format olduğunda beyin denen işlemci çok daha rahat çalışır. Hata vermez.

Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri

Anlayarak hızlı okuma Teknikleri 3 - Eleştirel Okuma

Okurken yapmamız gereken başka bir teknik ise, okuduklarımızı sorgulamaktır. Okuduklarımız arasında tuhaf olan bir şey var mı? Standartların dışında bilgiler var mı?

Mevcut bilgilerinize ters gelen bir fikir var mı? Gibi sorularla okuduğunuz metni adeta soru yağmuruna tutun. Bu durum farklı noktaları ortaya çıkarmanıza olanak sağlar.

Anlayarak hızlı okuma Teknikleri 4 - Ön Okuma- Göz Gezdirme- İztaşı Koyma

Okumaya başlamadan önce anlamanız gereken çok önemli bir metin okuyacaksanız. İlk olarak metne göz atmalısınız. Göz atma esnasında her yer okunmaz. Sadece başlıklar alt başlıklar, ilk ve son paragraflara bakılır. Anahtar kelime aranır. Eğer özet varsa ön okuma yapılır.

Tüm bunlar yapılırken önemli bağlantıları kaçırmamak için anahtar kelimelerin altına işaret konur ki sonra okuduğunuzda o kelimeyi tekrar yakalamanız kolay olsun!

Anlayarak Hızlı Okuma Tekniklerini daha iyi öğrenebilmek için anlayarak hızlı okuma teknikleri indirebilirsiniz. Bu teknikler aynı zamanda çocuklar için anlayarak hızlı okuma teknikleri olarak da bilinir. Kendi kendine etkin hızlı okuma yaparak okuma hızınızı artırabilirsiniz.

Ancak kolaylık sağlaması için anlayarak hızlı okuma teknikleri kitapları alabilirsiniz. Ya da sitemizden anlayarak hızlı okuma teknikleri pdf ücretsiz indirebilirsiniz. Başka bir yol da bir seminere gitmek. Anlayarak hızlı okuma teknikleri seminer konusu anlattıklarımızın genişletilmiş hali diyebiliriz. Seminerler sayesinde motivasyonunuz daha da artar ve gerçek hızlı okuma örnekleri görebilirsiniz.

Anlayarak Hızlı okuma Tekniklerinin Faydaları

 • Dikkatiniz ve hazır bulunuşluğunuz %100’ün üzerinde artar
 • Hem okuma hem de anlama hızınız artar
 • Okuma hızınız en az 3 kat artar
 • Sınavlara daha az çalışıp daha çok şey öğrenirsiniz.
 • Görme yetenekleriniz gelişir, Daha fazla şey görmeye başlarsınız.
 • Çok okumaya ve daha bilgili olmaya başlarsınız
 • Geri dönüş yapmak, sesli okumak ağızla okumak gibi gereksiz alışkanlıklardan kurtulursunuz.
 • Zihnimiz gelişir, hızlı düşünmeye başlarız.
 • Okuma hızımızı metinlere göre ayarlamayı öğreniriz.
 • Kariyerimizde yükseliş, derslerimizde başarı kazanırız.
Hızlı Okuma Kursu

İletişim

0 212 951 04 14

Bilgi İstek Formu

Püf Noktası

Sınav Odaklı Hızlı Okuma

Test sınavlarına hazırlanan öğrenciler için Sınav Odaklı Hızlı Okuma Eğitimi ile sınavlara verimli bir şekilde hazırlanın. Sınav Odaklı Eğitim ile test soruları üzerinden hızlı okuma çalışması yapılır. Sınavlara bu şekilde hazırlanan öğrenci, sınav esnasında ve öncesinde ekstra zaman artırır.

Hızlı Okuma Eğitimlerimize Katılan Gruplar

 • Yöneticiler
 • Çalışanlar
 • Uzmanlar
 • Avukatlar
 • Eğitimciler
 • Üniversite Öğrencileri
 • Lise Öğrencileri
 • İlköğretim Öğrencileri
 • Kitap Okuyucuları
 • ALES Hazırlık Öğrencileri
 • YÖKS Hazırlık Öğrencileri
 • Lise Sınavları Hazırlık Öğrencileri