Hızlı Okuma

Okuma ve Anlama Hızınızı en az iki kat Artırın

Hızlı Okuma Kursu

Özel Metotlarımızdan ve Bilgisayar Programlarımızdan Yararlanın

Hızlı Okuma Eğitimi

YÖKS, KPSS ve ALES’te Ekstra Süre Kazanın

Dikkat ve Konsantrasyon Seviyenizi Yükseltin

Hızlı Okuma Kursları

Çocuğun Hızlı Okuması İçin Ne Yapmalı

Çocuğunuzun hızlı okumasını beklemek hem çocuğunuz hem de kendiniz için haklı bir istek! Çünkü hızlı okuyan çocuklar, daha çok kitabı daha kısa sürede bitirir. Arkadaşlarından hep bir adım önde olur. Okuma hızını artıran çocuk derste okuma görevlerine istekli olur.

Az zaman harcayıp çok şey öğrenir. Çocuğunuz hızlı okumaya başladığında kişisel gelişimi de olumlu etkilenir. Hızlı okuma çocuklarımız için önemli bir yetenektir. Bu yetenek doğuştan gelmez çalışarak kazanılır. Dolayısıyla çocuğun hızlı okuması için ne yapmalı sorusunun cevabı ona kaliteli bir hızlı okuma kursundan eğitim almaktır.

Çocuğun Hızlı Okuması İçin Ne Yapmalı

Böylece çok doğru bir yatırım kararı vermiş olursunuz. Hızlı okuma kursları konusunda kararını verdiyseniz öncesinde çocuğunuza hızlı okuma testi yapmalısınız. Testi bir kenara kaydettikten sonra kurs için bir ön hazırlık yapabilirsiniz. Hızlı okuma dersleri almanda önce bu ön hazırlıkları tamamlarsanız çocuklarınız hızlı okuma kurslarında daha hızlı öğrenirler.

Hızlı Okuma Testi

Çocuğunuzun okuma hızını test etmek için evde kendi başınıza ya da internetteki online hızlı okuma testlerinden faydalanabilirsiniz. Sitemizde hızlı okuma testi bulunmaktadır. Onu kullanabilirsiniz. Ya da veli olarak siz çocuğunuzun yaşına uygun bir metin bulun.

Bu metinle ilgili 10 veya 20 soru hazırlayın. Bu soruları okuma metni bittikten sonra çocuğunuza soracak ve anlama oranını ölçeceksiniz. Çünkü hızlı okumak sadece kelimeleri hızlıca okumak değildir. Anlamak da gereklidir.

Anlamak hızlı okumanın yarısıdır . Verdiğiniz metni çocuğunuzun ağzını oynatmadan parmaklarını kullanmadan okumasını isteyiniz. Bir dakika süre tutunuz. Bu bir dakika içinde kaç kelime okuduğunu not ediniz. Ardından hazırladığınız soruları sorunuz. 20 soru hazırladıysanız. Her soru için 5 puan veriniz.

Verilen doğru cevapların toplamı çocuğunuzun anlama oranını belirleyecektir. Belirlediğiniz rakamları not ediniz. Aşağıda anlattığımız teknikleri uygulayarak okuma ve anlama hızınızı artırınız.

Hızlı Okuma Teknikleri - Hızlı Okumak İçin Ne Yapmalı

"Çocuğun Hızlı Okuması İçin Ne Yapmalı?" sorusunun yanıtı, şimdi bahsedeceğimiz hızlı okuma teknikleri ile ilgili bu teknikleri doğru uyguladığınız zamana çoğunuzun hızlı okumaması için hiçbir gerekçe kalmıyor. Ancak aşağıda bahsi geçen hızlı okuma teknikleri hızlı okuma kursları için bir ön hazırlık niteliğindedir. Kesin sonuç almak için hızlı okuma kurslarından destek alınması gerekir.

Çocuklar için Hızlı Okuma Teknikleri

Çok Kitap Okuma: Çocuğunuzun bol bol kitap okumasını sağlamalısınız. Hızlı okuma metinleri kullanarak çocuğunuzun daha da hızlı okuyabilmesi için zemin hazırlamalısınız. Bu okumalar sayesinde pratiği artan ve okuma gücü gelişen çocuk ilerleyen dönemlerde çok daha fazla şeyi sıkılmadan okuyabilecektir.

Kelime Hazinesini Genişletme: Hızlı okumanın en klasik ama en etkili yöntemlerinden biri de kelime hazinesini genişletmektir. Ezberlenmiş anlamı bilinen kelime sayısının artırılması en önemli etkili okuma teknikleri arasında yer alır. Fazla kelime bilen çocuklar bu kelimelerle karşılaştıklarında bu kelimeleri bilmeyen öğrencilere göre çok daha hızlı okurlar.

Sesli okumama, parmak kullanmama : küçüklerimizin en sık yaptığı okuma hataları, metinleri okurken sesli okumaları ve parmakları ile kelimeleri takip etmeleridir. Bu aslında çok yanlış bir tutumdur. Ortadan kaldırılmazsa hem zihin gelişimini yavaşlatır. Hem de bir süre sonra alışkanlık halini alır. Parmak ve ses kullanmak okuma hızınız 3 kat yavaşlatır. Asla yapılmaması gereken bir hatadır.

Okurken Satır Başına Dönmemek: Okuma yapılırken çocuklarımız anlamadıkları yerleri daha iyi anlamak adına satır başlarına dönüp tekrar okumak isterler. Böylece çok daha iyi anlayacaklarını düşünürler. Aslında bu düşünce yanlıştır.

Hızlı Okuma Kursları: Hızlı okuma kursları , çocuğunuzun hızlı okuması için yapabileceğiniz en önemli adımların başında gelir. Hızlı okuma kursu eğitmenleri, bu konuda uzman oldukları için çocuğunuzun hızlı okumasını en hızlı ve en kısa yoldan çözebileceklerdir.

Başa dönme isteği iyi anlamak içindir. Fakat asla geri dönmeyen bir çocuk bir süre sonra hiç dönmeden de anlayabileceğinin farkına varır. O yüzden veliler çocukları ile kitap okurlarken bu hususa çok dikkat etsinler ve onların ne olursa olsun satır başına dönmelerini engellesinler.

Kelime Gruplama: Kelimeleri tek tek değil grup halinde görmelerini sağlayın. Böylece her kelime için ayrı zaman ayırmak yerine 3-4 kelimeyi aynı anda okumak çok daha hızlı ve kolay olacaktır

Sütun okuma, satır okuma: Gruplama yapmayı öğrenen çocuklar, ilerleyen zamanlarda önce satırları ardından birkaç satırı görmeye başlayacaktır. Bu da bir sayfa kitabın 15- 20 saniyede okunması demektir.

Çocuğun Hızlı Okuması İçin Ne Yapmalı

Yukarıda bahsettiğimiz hızlı okuma teknikleri henüz 1. Ve 2. Sınıftaki çocuklar için geçerli değildir. Bu yaştaki çocuklarımız için hızlı okuma çalışmaları şöyle yapılmalıdır.

Sınıf çocuğu nasıl hızlı okur?

1. Sınıf, 2. Sınıf ya da 3. Sınıf ilkokulun ilk yıllarında çocuklar okuma konusunda sıkıntı yaşarlar. Bu sorunu aşmalarında en büyük destekçileri anne babaları ve sınıf öğretmenleridir. Bizler anne babalar olarak hem öğretmenimize yardımcı olabiliriz hem de çocuğumuzun daha hızlı okumasını sağlayabiliriz. Bunun için çeşitli oyunlar oynayabiliriz.

1. Hızlı Okuma Oyunları

Tahmin oyunu: bir kelimenin yarısının üstü kapatılır ve çocuktan ne olduğunu tahmin etmesi istenir.

Balık yakalama oyunu: Bu oyun grupla da oynanabilir. Okullar ve sınıflar için oldukça ideal bir oyundur. Bu oyunda balık şeklinde renkli kağıtlara cümleler yazıp onları bir mıknatısa yapıştırıp kutu içine atıyoruz. Ardından bir de olta yapıp ucuna mıknatıs takıyoruz. Bir çocuktan oltayı kutu içine atmasını ve bir balık yakalamasını istiyoruz. Ardından 5 saniye sayıyoruz ve balık üzerindeki yazıyı okumasını istiyoruz. Sadece 5 saniyede balıklar üzerindeki yazıları kimler okuyabilirse onlar kazanıyor.

2. Hızlı Okuma Etkinlikleri

Hızlı okuma yarışmaları: Yarışmalar da rekabet doğuracağız için motive edicidir.

Tekerlemeler: Tekerleme söylemek hem eğlenceli hem de hızlı okumak için son derece faydalıdır.

Şiir okuma: ilkokul çağındaki çocukların okumasını hızlandıran başka bir etken de şiir okumalarıdır. Şiir okumaları hem anlamayı hem de okumayı hızlandırır.

Çocuğun Hızlı Okuması İçin Ne Yapmalı? Diyen Velilere Tavsiyeler

 • Çocuklarınıza hızlı okumanın ve kitap okumanın öneminden bahsedin.
 • Onların yanında mutlaka kitap okuyun.
 • Onlara kitap okumalarını söylemek yerine onlarla birlikte kitap okuyun.
 • Onları kitapçılara götürün. Hangi kitapları beğendiklerini sorun ve almak isteyip istemeyeceklerini öğrenin
 • 3-4 yaşından itibaren bir dergiye abone olmalarını sağlayın.
 • Her gece onlara masal okuyun.
 • Hızlı okuma kurslarından faydalanın
 • Öğretmeni ile sürekli diyalog halinde olun
 • Başarıalrını ödüllendirin. Onları cesaretlendirin.
 • Okuldaki hızlı okuma çalışmalarını takip edin. Bilgi edinin. Tavsiyeler alın.
Hızlı Okuma Kursu

İletişim

0 212 951 04 14

Bilgi İstek Formu

Püf Noktası

Kelimeleri Gruplayarak Okuma

Anlayarak hızlı okumanın püf noktası, kelimeleri 3 ve 4’lü parçalara ayırarak okumaktır. Kelimeleri gruplandırarak okumak, daha uzun süre hafızanızda tutmanıza yardımcı olur. Tek yapılması gereken bol pratik ile bu beceriyi pekiştirmektir.

Hızlı Okuma Eğitimlerimize Katılan Gruplar

 • Yöneticiler
 • Çalışanlar
 • Uzmanlar
 • Avukatlar
 • Eğitimciler
 • Üniversite Öğrencileri
 • Lise Öğrencileri
 • İlköğretim Öğrencileri
 • Kitap Okuyucuları
 • ALES Hazırlık Öğrencileri
 • YÖKS Hazırlık Öğrencileri
 • Lise Sınavları Hazırlık Öğrencileri