Hızlı Okuma

Okuma ve Anlama Hızınızı en az iki kat Artırın

Hızlı Okuma Kursu

Özel Metotlarımızdan ve Bilgisayar Programlarımızdan Yararlanın

Hızlı Okuma Eğitimi

YÖKS, KPSS ve ALES’te Ekstra Süre Kazanın

Dikkat ve Konsantrasyon Seviyenizi Yükseltin

Hızlı Okuma Kursları

Hızlı Okuma Testi

Hızlı okuma, gözlerimizi hızlandırıp beynimizin hızına yetişmesini sağlar. Böylece birim dakikada daha çok kelimeyi anlayarak okuyabiliriz.

Hızlı okumak demek kelimeleri hızlıca okumak değildir. Hızlı okumak, kelimeleri hem hızlı anlamak hem de çok hızlı okumak demektir.

Hızlı okumak, tek başına başarılması çok zor bir deneyimdir. Bu deneyimi kazanmak için hızlı okuma kurslarından yardım almanız gereklidir.

Hızlı okuma testleri, sizin dakikada okuduğunuz kelime sayısını ölçer. Aynı zamanda 1 dakikada okuduğunuz kelimenin % kaçını anladığınızı tespit eder. Bunun için yapılacak hız ölçme testi şöyle olacaktır.

Sitemizde bulunan uygulamma örnekleriyle okuma hızınızı test edebilirsiniz.

Hızlı Okuma Testi

Hızlı Okuma Örnek Hikaye Testi

Hızlı Okuma Örnek Soru Testi

Hızlı Okuma Örnek Rapor Testi

Size yaklaşık 1000 kelimelik bir metin verilir bu metin uzun ya da kısa olabilir. Bunun çok önemi yoktur. Çünkü okunacak kelimeler 1 dakikaya göre hesaplanır.

Verilen bu metni olabildiğince hızlı okumanız ve okurken anlamanız istenir. Bir dakika sonunda okuyabildiğiniz kelime sayısı hesaplanır. Ardından testin ikinci aşaması olan soru sorma aşamasına geçilir. Bu aşamada konu ile ilgili sorulara sorularak konunun anlaşılma derecesine bakılır.

Verilen cevaplara göre konunun anlaşılma derecesi % cinsinden tespit edilir. Böylece hem hızlı okuma oranınız hem de anlama oranınız belirlenmiş olur.

Hız Testi Bilgisayar ile Kitapta Farklı Sonuçlar Verir mi?

Bilgisayarda yapılan hız testlerinin gerçek sonucu yansıtmadığı kanıtlanmıştır. Bilgisayarda yapılan okuma testlerinde %20 düşük başarı gösterilmesi sonucunda, hızlı okuma testlerinin, kitap üzerinden yapılmasının daha doğru olacağına karar verilmiştir.

Hızlı okuma şampiyonaları bu nedenden dolayı kitap üzerinden yapılır.

Hızlı Okuma Hız Testi Değerlendirmesi

Eğer dakikada 160 kelimeden daha az okuyorsanız çok yavaş okuyorsunuz demektir. 350 ile 800 kelime arasında okuyorsanız hızlı okuyorsunuz demektir. 800 ila 1300 kelime arasında okuyorsanız, çok hızlısınız demektir.

Türkiye okuma hızı ortalaması 160 ile 220 kelime arasındadır. Hızlı okuma testini sitemiz üzerinden yapabilirsiniz. Hızlı okuma testine başlamadan önce odaklanmaya çalışın. Rahatsız edilmeyeceğiniz bir yere geçin ve elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın.

Eğer kitap üzerinden hızlı okuma yapmak isterseniz başlangıç noktanızı not alın. Sürenizi iyi ayarlayın. Hızlı okuma testi bittikten sonra elde ettiğiniz sonuçları sitemizden ve bu makaleden karşılaştırabilirsiniz.

Hızlı okuma testini bitirdiyseniz, hızlı okuma testi sonuçlarına bakalım

Hızlı Okuma Testi

Hızlı Okuma Testi Sonuç Skalası

Hızlı okuyor muyum? Ne kadar hızlı okuyorum? Sorularının cevabını makalemizin bu bölümünde bulacaksınız.

Dakikada 80 kelime altı: Okuma yazma sorunu olanlar, ya da aşırı yavaş okuyanlar bu sınıfa girer. En düşük okuma hızıdır

Dakikada 80 – 160 kelime: Çok yavaş okuyucu, odaklanma sorunu yaşayabilir, okuduğunu zor anlaması muhtemel!

Dakikada 160 – 220 kelime: Eğer bu aralıkta sonuç aldıysanız, Türkiye ortalaması içindesiniz demektir. Ülkemizde okuma hızı düşük olduğundan batı dünyasının ortalama hızı Türkiye ortalamasından 40 – 50 daha iyidir.

Dakikada 220 – 320 kelime: Bu aralıkta okuma yaptıysanız, Avrupa ülkelerinin ortalamasını tutturmuşsunuz demektir. Bu ortalama iyi kabul edilen bir ortalamadır. Eğer eğitim alırsanız, hızlı okuma şampiyonasına katılabilirsiniz.

Dakikada 320 – 500 kelime: Ortalamanın üstündesiniz. Bu rakama ulaşmış kişiler, iyi bir yoğunlaşma seviyesine sahiptirler. Kesinlikle eğitim almalarını tavsiye ediyoruz.

Dakikada 500 -800 kelime: Bu değer sizin hızlı okuma kursuna katıldığınızı kanıtlar niteliktedir. Çünkü bu değer çok iyi bir değerdir. Okuduğunu anlayan, iyi odaklanmış, görme alanını genişletmiş bir bireyin okuma değeri bu aralıktadır.

Dakikada 800 – 1300 Kelime: Fotografik okuma yapabilen birisiniz. Bu oranlarda anlama kayıpları yaşanabilir. Hızlı okumaya çalışırken gözünüzün hızına beyniniz yetişemeyebilir. Ancak bu sonuç en iyi sonuçtur. 1300 kelimenin üstü fiziksel ve bilişsel olarak mümkün değildir.

Hızlı Okumayı Geliştirme

Eğer kendinizi test ettiyseniz muhtemelen, dakikada 200 ila 300 kelime arasında okumuşsunuzdur. Bu rakam Türkiye ortalamasıdır. Bu rakamın geliştirilmesi için yapacağınız birçok şey bulunmakta!

Hızlı okuma tekniklerini öğrenerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Hızlı okuma egzersizleri ile göz kaslarınızı geliştirebilir, görme alanınızı genişletebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, hızlı okuma programı indirebilirsiniz.

Hızlı okuma testi indirmenize gerek yok! Çünkü Hızlı okuma programı içinde hızlı okuma testi de bulunmakta… Hızlı testi yaptıysanız neler yapabileceğiniz konusunda konuşalım

Hızlı Okumaya Hazırlanma

Hızlı okumanın ilk kuralı, bunu istemektir. Kendinize okuma yapmak için güzel bir ortam hazırlayın ve kafanızdaki her şeyi kısa bir süreliğine bir kenara bırakın.

Çünkü beyin başka şeylerle meşgulken asla hızlı okuyamaz! Kendinize bir amaç belirleyin. Kendinize “Okuma hızımı 1000 kelimeye çıkarıp şu kitabı şu kadar saatte okuyacağım” gibi somut hedefler koyun. Kendinize genel amaçlar belirleyin.

Kariyerinizde daha hızlı ilerlemek mi istiyorsunuz? Ya da sınava daha az çalışarak daha çok şey öğrenmek mi? Net bir amacınız olsun… Etrafınızdaki tüm uyaranları kaldırın. Yatarak okumayın. Uzanarak göz egzersizi, hızlı okuma egzersizi yapmayın. Haftada bir kısa hızlı okuma testi ile okuma hızınızı ölçün.

Hızlı okumanın iki temel prensibi vardır. İlki gözlerimizin geliştirme ve aktif görme alanımızı genişletme! İkincisi zihinsel karar süreçlerimizi hızlandırma!

Fotografik Okuma

Görme alanını genişletme

Fotografik okuma için 2-3 kelimeden daha fazlası gerekir. Normal insanlar bir bakışta 2 ya da 3 kelime okuyabilir. Ancak hızlı okuma kursu eğitimi almış birisi bir bakışta bir satırı görebilir.

Hızlı okuma kurslarının da en çok üzerinde durdukları şey, gözlerin geliştirilmesidir. Bunun için çok çeşitli testler ve egzersizler hazırlanmıştır. Görme alanımız genişletmek ve aktif görme dediğimiz alandaki daha fazla kelimeyi görmek için sıkı bir disiplinle çalışmak gerekir.

Hızlı Okuma Testi

Göz Egzersizleri

Göz egzersizleri gözün sağa sola ya da yukarı aşağı şeklinde hızlıca döndürülmesi, aynı anda iki farklı yerde çıkan kelimelerin okunması gibi temel aktiviteleri kapsar.

Gözler hem en sağa hem en sola yetişemez ancak bilmediğimiz nokta göz ortaya baktığında her iki kelimeyi de görebilir. Bu yüzden 1950’lere kadar sinema perdeleri çok küçükken bu tarihlerden sonra sinema perdeleri günümüzdeki halini almıştır.

Çünkü bilim adamları gözün kenarı ile de görülebildiğini kanıtlamışlardır. Bunu kendimiz de test edebiliriz. Bazen gökyüzüne bakarken yıldızları görürüz. Sonra gördüğümüz yıldızlara doğrudan baktığımızda belirlediğimiz yıldızı göremeyebiliriz.

Bunun nedeni gözümüzün kenar kısmının göz bebeğimizden daha iyi görmesidir. Özellikle uzak mesafelerde bu çok önemli bir ayrıntı haline gelmektedir. Gözlerimizi geliştirerek önce 4-5 kelimeyi ardından bir iki cümleyi nihayetinde koca bir satırı görmemiz mümkündür. İleri hızlı okuma teknikleri ile de bu satırların sayısı artabilir.

Çünkü çoğu hızlı okuma uzmanı, satırları tek tek okumaz, metin üzerinde gözü ile s hareketleri çizerek yukarıdan aşağı doğru iner. Böylece çok daha fazla kelime görüp, bunları anlamlı bir şekilde birleştirebilir.

Kelime Hazinesini Geliştirme

Hızlı okumaya katkısı olan başka bir faktör de daha çok kelime öğrenilmesidir.

Ne kadar çok kelime bilirsek okuma esnasında karşımıza çıkan kelimeler o denli artar. Bu yüzden bu kelimeleri anlamlandırmamız çok daha kısa sürer.

Hızlı Okuma Kursları

Tek başımıza yaptığımız çalışmalarla belli bir yere kadar geliriz. Bundan sonrası için hızlı okuma kurslarına ihtiyacımız vardır. Çünkü yüz yüze eğitim ile daha çok şeyi kısa sürede öğrenebiliriz.

Hızlı Okuma Kursu

İletişim

0 212 951 04 14

Bilgi İstek Formu

Püf Noktası

Eğlenceli Alıştırmalar

Eğlenceli egzersizlerle hızlı okumayı severek öğreneceksiniz. Popüler klasik eserleri zevkle okuyacak, kelimeleri gruplandırma tekniğiyle göz atarak hızlıca geçeceksiniz. Tüm kitapların içerikleri parçalara ayrılmıştır. Böylelikle bu parçaları algılayacak ve beyne bildirim göndereceksiniz.

Hızlı Okuma Eğitimlerimize Katılan Gruplar

 • Yöneticiler
 • Çalışanlar
 • Uzmanlar
 • Avukatlar
 • Eğitimciler
 • Üniversite Öğrencileri
 • Lise Öğrencileri
 • İlköğretim Öğrencileri
 • Kitap Okuyucuları
 • ALES Hazırlık Öğrencileri
 • YÖKS Hazırlık Öğrencileri
 • Lise Sınavları Hazırlık Öğrencileri