Hızlı Okuma

Okuma ve Anlama Hızınızı en az iki kat Artırın

Hızlı Okuma Kursu

Özel Metotlarımızdan ve Bilgisayar Programlarımızdan Yararlanın

Hızlı Okuma Eğitimi

YÖKS, KPSS ve ALES’te Ekstra Süre Kazanın

Dikkat ve Konsantrasyon Seviyenizi Yükseltin

Hızlı Okuma Kursları

Anlayarak Hızlı Okuma

Ünlü öğrenme uzmanı ve bilim adamı Gestalt’e göre “bütün parçaların toplamından daha büyüktür”. Yani bir kitabın sayfasına baktığınızda kelimeleri, satırları, paragrafları görürsünüz. Hepsi birleştiğinde, sayfanın tamamındaki metnin anlamını verebilir.

Gestalt bu yargının doğru olmadığını söylüyor. Bu görüşünde de son derece haklı. Çünkü biz tüm kelimeleri, tüm satırları ve tüm paragrafları okumasak bile önemli noktaların farkındaysak, anlayarak hızlı okumayı öğrendiysek, daha kısa sürede, kelime kelime okumadan metnin anlamını açıklayabiliriz. Yani resmin bütününe bakmalıyız.

Tek başına hızlı okumak hiçbir şey ifade etmez. Önemli olan anlayarak hızlı okumaktır. Hızlı okumak 1 dakikada okuduğunuz kelime sayısını birkaç katına çıkarmak değildir.

Hızlı okumak aslında sadece hızlı anlamak demektir. Hızlı anlamak için yapılması gereken birçok egzersiz bulunmakta. Bu egzersizleri yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Anlayarak hızlı okuma kitabı, ya da anlayarak hızlı okuma programı indirirseniz, daha kolay çalışma imkânı elde edersiniz.

Bu yazımızda Anlayarak hızlı okuma hakkında sizlere bilgiler vereceğiz. Ancak buradan aldığınız bilgiler sizi ancak bir noktaya kadar taşıyabilir ondan sonrası için profesyonel yardım alabilirsiniz.

Anlayarak Hızlı Okuma

Anlayarak hızlı okuma kursları, uygun rakamlara bu konuda size yardımcı olacaktır. Bu kurslarda aynı zamanda anlayarak hızlı okuma eğitmenliği sertifika programı da verilmektedir.

Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir

Eleştirel Gözle Okumak

Metni okurken kafanızdan o metnin ne demek istediğini anlamaya çalışmanız gerekir. Neyi ifade ediyor, neyi savunuyor, var olanlara karşı çıkış noktası nedir? Bu sorular ve cevaplar beyin süzgecinden geçirilir.

Metne sorular sorulur ve cevapları verilir. Bütün bunlar okuma esnasında hızlı bir şekilde yapılmalıdır. İlk zamanlarda sıkıntılı olsa da zamanla gelişecek ve daha hızlı anlamaya başlayacaksınız.

Kendi Sözlerinle Oku, Kendi Sözlerinle Çalış

Bir metni okuyacaksanız onu kendi zihninize kazımalısınız ki aklınızda kalabilsin. Bunun için en kestirme yol, okuduğunuz metni kendi cümlelerinizle okumak ve böyle anlamlandırmaktır. Çünkü size ait cümleler, her zaman kullandığınız kalıplardan oluşur.

Çok işlek yani kullanılan kelimeler ve kalıplar olduğu için beyin bu kelime ve terimlere daha çok sahip çıkacaktır. O yüzden özellikle de okuduğunuz metni tekrar anlatacaksanız, kesinlikle kendi cümlelerinizi kullanmanız gerekir.

Anlayarak hızlı okumaya çok faydası olan bu yöntemin başka bir artısı da sunum yaparken konuya daha haklim olmanızı sağlamasıdır.

Kelime Hazineni Genişlet

Hayatınızda en çok karşınıza çıkan kelimelerin anlamlarını mutlaka öğrenmelisiniz. Bunun dışında yaptığınız işle ilgili çok okuma yapıyorsanız, işinizin terimlerini de öğrenmeniz anlayarak hızlı okumanızı sağlayacak ve işlerinizi daha hızlı yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Özellikle dilimizde buluna yabancı kaynaklı kelimelerin, Türkçe karşılıklarını öğrenmeniz, okumanızı hızlandıracaktır.

5N1k Tekniği

Okuduğumuz metne bir yandan da Kim, Ne, Nerede, Ne Zaman, Nasıl Sorularını sormalıyız böylece metin içindeki örgüyü çok daha hızlı anlarız.

“Anlayarak hızlı okuma”nın temelinde okuduğumuz metinle ilgili bu sorunların yanıtını bilmek yatar. Eğer metni okurken, bu soruların cevaplarına ne kadar hâkim olursanız o kadar anlayarak hızlı okuma yapmış olursunuz.

Ön Hazırlık – Göz Gezdirme

Eğer bir metni anlamanız çok önemliyse, o metni okumada önce birtakım hazırlıklar yapabilirsiniz. Sakin bir ortamda, fiziksel uyaranların olmadığı bir masada okumaya başlamalısınız.

Okumadan önce başlıkları, paragraf başlarını ve paragraf sonlarını, alt başlıkları gözden geçirmelisiniz. Metnin ana fikrini anlamaya çalışmalı, burada ne anlatılıyor? Sorusuna cevap bulmalısınız.

Eğer çok önemli gördüğünüz yerler varsa, bu kelimelerin altına iztaşı koyabilirsiniz. Bu iztaşları yani kelimelerin altına koyduğunuz noktalar sizin genel okuma yapmaya başladığınızda daha kısa sürede okuma yapmanızı sağlayacaktır.

Anlayarak hızlı okumanın en önemli aşamalarından biri ön hazırlık ve göz gezdirmedir.

Hikaye Yazma- Drama Yapma- Saçmalama

Beynimiz kodlarla çalışır. Belleğimizdeki her bilgi aslında bir koddur. Her kodu başka bir kod ile besleyen beynimiz, ilişkiler ve bağlantılar kurarak hatırlar. Bu yüzden yeni bir bilgi öğrenildiğinde eski bilgilerle onu ilişkilendirir ve muhteşem bir bilgi ağı örer.

Bu mantığı bilen birisi, sayısal ya da sözel olsun anlaşılması ezberlenmesi her şeyi kodlarsa kesinlikle çok daha başarılı sonuçlar alacaktır.

Anlayarak hızlı okumanın birinci kuralı kodlama yapmaktır. Okuduğumuz metni bir hikâyeye dönüştürebiliyorsak, onu unutamayız. Yani istesek de unutamayız çünkü hikâye sözel ve sayısal imgeleri alıp bambaşka bir örüntü haline sokar böylece beynimizin iki farklı küresini de aynı anda kullanmış oluruz; hem sözel küreyi hem sayısal küreyi.

Anlayarak Hızlı Okuma Profesyonel Eğitim Paketi İndir

Anlayarak hızlı okuma teknikleri indirek yapacağınız çalışmaları daha da kolaylaştıracaktır. Derli toplu bir kaynağınız bulunduğunda anlayarak hızlı okuma egzersizlerini çok daha kısa sürede halledebilirsiniz.

Kullanacağınız anlayarak hızlı okuma teknikleri kitabında Hızlı okumaya giriş, hızlı okuma teknikleri, anlayarak hızlı okuma teknikler, göz egzersizleri, göz kaslarını geliştirme teknikleri, görme alanını genişletme egzersizleri, hızlı okuma testleri bulunmalı, görseller yardımı ile egzersizler desteklenmelidir.

Ancak doğru bir hızlı okuma testi için bilgisayar değil kitap kullanılmalıdır. Çünkü kitaplar bilgisayar metinlerine göre %20 daha fazla kelime okunmasını sağlamaktadır.

Hızlı Okuma Kursu

İletişim

0 212 951 04 14

Bilgi İstek Formu

Püf Noktası

Görselleştirerek Okuma

Okuduklarınızın düşünsel bir filme dönüştüğünü ve taslak olarak beyninize gönderildiğini hayal edin. Kelime gruplarını görsel olarak anlamlandıracak ve kavramsal haritasını beyninize göndereceksiniz. Bu eşsiz tekniği deneyerek daha hızlı öğreneceksiniz.

Hızlı Okuma Eğitimlerimize Katılan Gruplar

 • Yöneticiler
 • Çalışanlar
 • Uzmanlar
 • Avukatlar
 • Eğitimciler
 • Üniversite Öğrencileri
 • Lise Öğrencileri
 • İlköğretim Öğrencileri
 • Kitap Okuyucuları
 • ALES Hazırlık Öğrencileri
 • YÖKS Hazırlık Öğrencileri
 • Lise Sınavları Hazırlık Öğrencileri