Hızlı Okuma

Okuma ve Anlama Hızınızı en az iki kat Artırın

Hızlı Okuma Kursu

Özel Metotlarımızdan ve Bilgisayar Programlarımızdan Yararlanın

Hızlı Okuma Eğitimi

YÖKS, KPSS ve ALES’te Ekstra Süre Kazanın

Dikkat ve Konsantrasyon Seviyenizi Yükseltin

Hızlı Okuma Kursları

Hızlı Okuma Alıştırmaları

Hızlı okuma, bilgileri, zihne daha hızlı yollama yöntemidir. Gözümüz ile beynimiz senkronize çalışır. Ancak zihnimiz gözümüzden her zaman daha hızlıdır. Zihin, hızlı olmasına rağmen göz hızı yavaş olduğundan zihin, göz hızına göre hareket eder. Bu yüzden ortalama bir insanın dakikada okuduğu kelime sayısı 300’ü pek geçmez. Bunu aşmanın yolu hızlı okuma alıştırmaları yapmaktır.

Hızlı Okuma Alıştırmaları

Hızlı okuma alıştırmaları sayesinde gözlerimizi hızlandırabiliriz. Göz kaslarımızı güçlendirebilir ve aktif görme alanımızı genişletebiliriz. Hızlı okuma alıştırmalarına başlamadan önce aktif görme alanının ne anlama geldiğini öğrenelim.

Aktif Görme Alanı Nedir?

Gözümüzün baktığı noktadaki 3 – 4 cm’lik alanı, zihnimiz anında okuyabilir ve anlamlandırabilir. Bu alana aktif görme alanı adı verilir. Aktif görme alanı ne kadar geniş olursa o kadar çok kelimeyi görebilir ve anlamlı şekilde okuyabiliriz.

Aşağıdaki resme baktığınızda ilk satırdaki küçük alan henüz genişletilmemiş görme alanıdır. İkinci örnekte ise hızlı okuma alıştırmaları sayesinde aktif görme alanı biraz genişletilmiştir. En alttaki 3. örnekte ise aktif görme alanı profesyonel çalışmalar neticesinde büyütülmüş ve iki satırlık bir alanı tek görüşte anlamlandırabilir hale gelmiştir.

Hızlı Okuma Alıştırmaları

Hızlı okuma kursu sayesinde aktif görme alanınızı genişletebilir. Bir kitabı 16 saatte değil 3 saatte okuyabilirsiniz. Başlangıç aşaması için hızlı okuma alıştırmaları indirebilir, hızlı okuma alıştırmaları sunuları izleyebilirsiniz.

Hızlı Okuma Alıştırmaları 1 - Gözleri Esnetme

Gözlerinizi esnetmek daha hızlı okumanıza yardımcı olur. Gözlerin esnemesi için gözlerimizin, görme sınırlarını artırmaya çalışmalıyız. Bunun için uygulayacağımız yöntem şu olacaktır. Dik bir şekilde oturduktan sonra kafamızı oynatmadan en sağa bakacağız bu şekilde 8 saniye bekleyeceğiz.

Ardından en sola bakıp bir o kadar da en sola bakacağız. Bu işlemin aynısını 4 farklı yöne bakarak yapacağız ve her birini 3 tekrardan toplamda 10 dakikada tamamlayacağız. Böylece gözlerimizin sınırlarını genişletmiş olacağız.

Hızlı Okuma Alıştırmaları 2 - Odaklanma

İki elimizin başparmaklarını kaldırıp, sırayla önce sol, sonra sağ olmak üzere gözümüze yaklaştırıp uzaklaştıracağız. Bu şekilde gözümüzün odaklanma hızını iyileştirmiş olacağız. İyi odaklanma keskin bir görüş demektir. Yaptığımız hızlı okuma alıştırmaları sayesinde daha hızlı görmeye başlayacağız.

Hızlı Okuma Alıştırmaları 3 - Hızlanma

Hızlı Okuma Alıştırmaları

Yukarıdaki resme, kafanızı sabit tutmak kaydıyla 1’den 8’e kadar sıra ile bakın evinizde metronom varsa hızınızı metronoma göre ayarlayın. 8’e geldiğinizde tekrar 1’e dönün. Böylece 6 turu tamamlayın. 5 dakika mola verdikten sonra aynı alıştırmayı tekrar yapın.

Hızlı Okuma Alıştırmaları - 4 Seçme

Aşağıdaki resimde bulunan meyveleri alfabetik sıra ile bulmaya çalışın yazıları tam olarak okuyun. Tur bitince yenisine başlayın toplam 6 tur yaparak hızlı okuma alıştırmasını tamamlayın

Hızlı Okuma Alıştırmaları

Hızlı Okuma Alıştırmaları 5 - Aktif Görme

Aşağıdaki resimde yer alan sayıları yukarıdan aşağıya doğru inerek okumaya çalışın. Ancak dikkat etmeniz gereken husus, sayıların tam ortasına bakmanızdır. Ortaya bakarak, gözlerinizi hareket ettirmeden okumaya çalışın.

Bu alıştırma ile aktif görme alanınız genişleyecektir. Bir süre sonra daha uzun sayıları rahatlıkla okumaya başlayacaksınız. Bunu bir metin olarak düşündüğünüzde önce satırları sonra paragrafları görmeye başlayacaksınız. Ne kadar geniş alan görürseniz o kadar hızlı ve anlamlı okursunuz.

Hızlı Okuma Alıştırmaları

Yukarıda verdiğimiz alıştırmaları yaptığında önce gözleriniz ağrıyacaktır. Göz kaslarınız bu kadar yoğun bir çalışmaya maruz kalmadığı için gözlerinizde sızı hissedebilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşırsanız telaşlanmayın. Bir süre sonra gözlerinizdeki ağrılar kaybolacaktır.

Ancak hızlı okuma alıştırmaları yaparak disiplinli bir şekilde çalışmaya devam ederseniz gözleriniz çok daha hızlı, keskin ve güçlü olacaktır. Görme alanınız genişleyecek ve kelimeleri daha çabuk okuyabileceksiniz.

Düzenli çalışmak için kendinize bir hızlı okuma programı yapın. Bu programa uymaya gayret edin. Böylece iç disiplininizi daha kolay sağlarsınız. Ayrıca çalışmalara başlamadan önce hızlı okuma testi yaparak durumunuzu ölçün ve bir kenara not edin. Böylece sonuçlar hakkında daha nesnel bir değerlendirme yapmanız mümkün olacaktır. Hızlı okuma alıştırmaları slayt gösterileri izleyerek de kendinizi geliştirebilirsiniz.

Hızlı okumanın önemi her geçen gün daha çok anlaşılıyor bu yüzden daha ilköğretimin başında öğrencilerimize 1. sınıf hızlı okuma alıştırmaları yaptırıyoruz.

Hızlı Okuma Alıştırmalarının Faydaları

Egzersiz hızlı okuma egzersizleri çalışmaları yapan bir öğrenci derslerinde daha başarılı olur. Kitapları daha hızlı okuduğu için daha az zamanda daha çok şey öğrenir ve akranlarının önüne geçer.

Hızlı okuma alıştırmaları, vaktinizi iyi kullanmanıza neden olacağı için sosyal hayatınıza daha çok zaman ayırabilirsiniz. Eğer okumayla ilgili bir işiniz varsa Hızlı okuma alıştırmaları, işleri çok daha hızlı yapmanız neden olacaktır. Bu da fazladan performans ve çok daha iyi bir kariyer demektir.

Hızlı okuma egzersizleri sadece hızlı okumanızı sağlamaz. Aynı zamanda zihin egzersizi de yapmış olursunuz. Doğru ve disiplinli bir çalışma neticesinde okuma hızınızı 5 katına kadar çıkarmanız mümkündür. Okuma alıştırmaları ile yeterince temel edindiyseniz hızlı okuma kurslarından çok daha iyi verim alabilirsiniz.

Hızlı Okuma Kursu

İletişim

0 212 951 04 14

Bilgi İstek Formu

Püf Noktası

Adım Adım Öğrenme

Hızlı okumadaki düzenli gelişiminizi ve kelimeleri gruplandırarak daha hızlı okuduğunuzu adım adım kendiniz fark edeceksiniz. Her seviye, sizi sonuca daha hızlı götürecektir. Hedefinize giden yolda öğrendiğiniz beceriler, size eski okuma alışkanlıklarınızı unutturacaktır.

Hızlı Okuma Eğitimlerimize Katılan Gruplar

 • Yöneticiler
 • Çalışanlar
 • Uzmanlar
 • Avukatlar
 • Eğitimciler
 • Üniversite Öğrencileri
 • Lise Öğrencileri
 • İlköğretim Öğrencileri
 • Kitap Okuyucuları
 • ALES Hazırlık Öğrencileri
 • YÖKS Hazırlık Öğrencileri
 • Lise Sınavları Hazırlık Öğrencileri